کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما در هیچ کجای دنیا چنین حرکتی را برای امت‌سازی سراغ نداریم که چهل میلیون نفر با یک هدف، مسیر و مکتب واحد حرکت کنند؛ از این رو این مسئله جزء ابعاد تمدن‌سازی محسوب می‌شود.

سرویس «آیین و اندیشه سدید» پس‌ از اینکه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار موکب داران عراقی به تبیین نقش بی‌بدیل حماسه اربعین در تشکیل تمدن نوین اسلامی پرداختند، تحلیل‌ها درباره چرایی و چگونگی این امر مهم قوت گرفت.

چه اینکه ظرفیت اربعین به‌عنوان آوردگاه مؤمنین و مسلمین سراسر جهان، یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

البته در چند سال اخیر غریو لبیک‌گویان حسینی به کشورهای مختلف رسیده و جمعیت‌ انبوهی از محبین سیدالشهدا خود را در صفوف زائران سید و سالار شهیدان جای دادند و میهمان میزبانان آستان حسینی شدند.

بیشتر بخوانید:

حضور پرچم‌ها، چهره‌ها، رنگ‌ها و آداب‌ورسوم گوناگون از کشورهای مختلف پنج قارّه‌ی جهان، در مسیر راه‌پیمایی اربعین جلوه‌های زیبا، شگفت و وصف‌ناپذیری از عشق الهی حسین (علیه‌السلام) به رخ می‌کشاند که همراه آوای «حُبُّ الحُسَينِ يَجمَعُنا» آبی بر آتش نمرودی‌ جبهه باطل می‌ریزد تا معنای وحدت کلمه و ائتلاف شکاف‌ها و تفرقه‌ها مصداقی حقیقی یابد.

از همین رو پایگاه مطالعاتی «فرهنگ سدید» در نظر دارد در قالب پرونده‌ای با عنوان «طلیعه‌داران تمدن» در گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران به تحلیل نقش راهپیمایی اربعین در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی پرداخته و مختصات نبرد جبهه حق و باطل در این رویداد آخرالزمانی را تشریح کند.

لطف‌الله فروزنده کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «فرهنگ دید» با اشاره به اینکه اربعین نماد حرکت و انسجام امت اسلامی و تمام عاشقان و شیفتگان سیدالشهداست، اظهار داشت: مهمترین شاخص این حرکت معرفت به امام حسین، مبارزه با ظلم و ستم و برقراری عدالت محسوب می‌شود.

فروزنده با بیان اینکه شاخص دیگر در این تمدن‌سازی ولایت‌مداری است افزود: امروز راه استمرار مسیر امام حسین(ع) با پیروی از آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان، ولی فقیه محقق می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی سومین شاخصه تمدن اسلامی را به موضوع انتظار عنوان کرد و گفت: این همدلی قطعاً زمینه‌ساز جامعه مهدوی خواهد بود.

وی شاخصه چهارم را ایثار و فداکاری توصیف کرد و در این زمینه به نقش ویژه ملت عراق در میزبانی پرداخت و گفت: مردم عراق همه هستی خود را در این مهمان نوازی می‌آورند و همه زندگی آن‌ها در پای مکتب حسینی است.

فروزنده با اشاره به شور و شعور حسینی آن را شاخص پنجم در تشکیل تمدن اسلامی برشمرد و یادآور شد: در پشت این احساس عمیق به امام حسین علیه‌السلام یک منطق بسیار قوی وجود دارد و از این رو می‌توان گفت: دستگاه امام حسین(ع) یک دستگاه تربیتی است و هر کس که توفیق زیارت ایشان را دارد بدون شک الطاف سیدالشهدا شامل حال او خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ما در هیچ کجای دنیا چنین حرکتی را برای امت‌سازی سراغ نداریم که چهل میلیون نفر با یک هدف، مسیر و مکتب واحد حرکت کنند؛ از این رو این مسئله جزء ابعاد تمدن‌سازی محسوب می‌شود آن هم در دنیایی که انسان‌ها و همه ایسم‌ها به پوچی و بن‌بست رسیده‌اند.

وی اربعین حسینی را مصداق تحقق یک تفکر آرمانی ارزیابی کرد و یادآور شد: همایش جهانی اربعین قطعاً زمینه ساز تمدن اسلامی خواهد بود و محور این تمدن نیز مکتب مهدوی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: