کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین در عراق نشان دهنده پیوند بین ایران و عراق است و روشن است که از لحاظ اقتصادی و سیاسی بر کشور‌های شیعه نشین تاثیرگذار می‌گذارد.

سرویس «آیین و اندیشه سدید» محمود کوهستانی: حضور شیعیان مسلمان از سراسر جهان در مراسم اربعین، یکی از کم‌نظیرترین و بی نظیرترین اجتماعات مذهبی دنیاست که کارکرد‌های متعدد سیاسی و اجتماعی دارد. این اجتماع بزرگ اقتداری وصف‌ناشدنی مبتنی بر قدرت نرم شیعیان به نمایش می‌گذارد. به‌ویژه اینکه این مراسم در اوج تهدیدات امنیتی گروه‌های تکفیری برگزار می‌شود، نه تنها مانعی برای حضور شیعیان در عراق نشده، بلکه اشتیاق زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین را دوچندان کرده است.

بیشتر بخوانید:

* شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

گفتنی است توطئه استکبار برای برهم  زدن امنیت عراق به دلیل در پیش بودن راهپیمایی اربعین، از قبل برنامه ریزی شده است و به همین دلیل آن‌ها با شایعاتی مبنی بر اختلافات میان ایران و عراق بنا دارند تا از خط مقاومت و محور مقاومت که به دنبال نابودی رژیم صهیونیستی است انتقام بگیرند.

راهپیمایی اربعین سد بزرگی در برابر شبیخون فرهنگی دشمنان است/ جلوگیری از جریانات انحرافی با برگزاری اربعین تداوم می‌یابد

در همین راستا «جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار «فرهنگ سدید» با اشاره به اینکه اربعین یک پدیده‌‌ی فرهنگی و تمدنی بوده و گسترش فرهنگ تمدن ساز اربعین سدی در برابر نظام سلطه است، گفت: برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین در عراق نشان دهنده پیوند بین ایران و عراق است و روشن است که از لحاظ اقتصادی و سیاسی بر کشور‌های شیعه نشین تاثیرگذار می‌گذارد. شایعه ای که اخیرا در رسانه ها مبنی بر تظاهرات مردم عراق علیه ایران به راه افتاد توسط عربستان سعودی و آمریکا شکل گرفت. این اقدام با هدف قطع ارتباط بین دو کشور راه اندازی شد و قصد برهم زدن راهپیمایی اربعین را داشت که با شکست مواجه شد.

وی بر همین اساس اظهار داشت: راهپیمایی اربعین نه تنها در عرصه مذهبی، اجری معنوی دارد بلکه باعث گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با عراق می‌شود. این اتفاق به نفع دو کشور است و باعث افزایش وحدت خواهد شد. آمریکا و سایر کشور‌های غربی سعی دارند اختلاف بین این دو کشور را افزایش دهند تا علاوه بر ضربه اقتصادی، جریانات انحرافی را تحت کنترل خود دربیاورند فلذا ما با حضور در راهپیمایی اربعین نباید بگذاریم این اتفاق بیافتد.

قنادباشی اضافه کرد: بخش بزرگی از اهداف دشمنان جلوگیری از شکل گیری یک واقعه تاریخی و فرهنگی است. رویدادی که کل جهان را تحت تاثیر قرار داده است. دشمنان می‌خواهند بر منطقه تسلط داشته باشند و دین اسلام ریشه کن شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه نگاه مردم ایران بر مکان‌های مذهبی را ارزشمند خواند و افزود: حضور در مناسک دینی بر سبک زندگی اسلامی و ایرانی تاثیرگذار است. فلذا مردم همواره تلاش می‌کنند تا فرهنگ غربی تاثیری در مذهب آن‌ها نداشته باشد.

وی با بیان اینکه اربعین نشانه حفظ فرهنگ کشور است، گفت: راهیپمایی اربعین باعث زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و اهل بیت (ع) است و سد بزرگی در برابر شبیخون فرهنگی دشمنان محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان متذکر شد: امروز جریان وهابیت هم راستا با دشمنان اسلام قرار گرفته است و از گسترش اربعین حسینی هراس دارد. از این می‌هراسند که با عظمت جهان شیعه مظلومان عالم علیه استکبار جهانی علیه نظام وهابیت و قدرت‌های غربی بسیج شوند؛ لذا برگزاری راهپیمایی اربعین شکست جریان وهابیت است. حربه ایدئولوژیک داعش که توسط غربی‌ها برای شکست اسلام در حال اجرا بود به بن بست خورد و اربعین مهمترین عامل برای جلوگیری از تداوم و تکمیل این جریانات انحرافی شناخته می‌شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: