پرونده ویژه «طلیعه‌داران تمدن»/ آیت‌الله حیدری آل‌کثیر در گفت‌وگو با سدید:
عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری این نکته که انقلاب اسلامی نیز برگرفته از فرهنگ عاشورا و مکتب سیدالشهداست خاطرنشان کرد: تمدن‌سازی اسلامی نیازمند یک سکوی پرواز است که بتواند همه جان‌های خفته در سراسر جهان را بیدار کند.

سرویس «آیین و اندیشه سدید» پس‌ از اینکه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار موکب داران عراقی به تبیین نقش بی‌بدیل حماسه اربعین در تشکیل تمدن نوین اسلامی پرداختند، تحلیل‌ها درباره چرایی و چگونگی این امر مهم قوت گرفت.

چه اینکه ظرفیت اربعین به‌عنوان آوردگاه مؤمنین و مسلمین سراسر جهان، یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

البته در چند سال اخیر غریو لبیک‌گویان حسینی به کشورهای مختلف رسیده و جمعیت‌ انبوهی از محبین سیدالشهدا خود را در صفوف زائران سید و سالار شهیدان جای دادند و میهمان میزبانان آستان حسینی شدند.

بیشتر بخوانید:

حضور پرچم‌ها، چهره‌ها، رنگ‌ها و آداب‌ورسوم گوناگون از کشورهای مختلف پنج قارّه‌ی جهان، در مسیر راه‌پیمایی اربعین جلوه‌های زیبا، شگفت و وصف‌ناپذیری از عشق الهی حسین (علیه‌السلام) به رخ می‌کشاند که همراه آوای «حُبُّ الحُسَينِ يَجمَعُنا» آبی بر آتش نمرودی‌ جبهه باطل می‌ریزد تا معنای وحدت کلمه و ائتلاف شکاف‌ها و تفرقه‌ها مصداقی حقیقی یابد.

از همین رو پایگاه مطالعاتی «فرهنگ سدید» در نظر دارد در قالب پرونده‌ای با عنوان «طلیعه‌داران تمدن» در گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران به تحلیل نقش راهپیمایی اربعین در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی پرداخته و مختصات نبرد جبهه حق و باطل در این رویداد آخرالزمانی را تشریح کند.

گسترش تمدن نوین اسلامی نیازمند پیوند با حرکت سیدالشهداست/ روح تمدن‌سازی باید از متن اسلام جان بگیرد

آیت‌الله محسن حیدری آل کثیر عضو مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه سابق اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ سدید درباره نقش مؤثر اربعین حسینی برای تشکیل مجدد تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: فرمایش مقام معظم رهبری درباره تمدن سازی و ارتباط آن با اربعین ناشی از این موضوع است که روح تمدن‌سازی باید از متن اسلام جان بگیرد و گسترش یابد.

آیت‌الله حیدری با تأکید بر اینکه امام حسین علیه‌السلام با نهضت عالم‌گیر و جاودانه خود نماد روح اسلام است افزود: اگر آن حضرت نبود اصلاً اسلامی هم نبود و به تعبیر امام رحمت‌الله ما هر چه داریم از عاشوراست.

*گسترش تمدن نوین اسلامی نیازمند پیوند با حرکت سیدالشهداست

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری این نکته که انقلاب اسلامی نیز برگرفته از فرهنگ عاشورا و مکتب سیدالشهداست خاطرنشان کرد: بنابراین تمدن‌سازی اسلامی نیازمند یک سکوی پرواز است که بتواند همه جان‌های خفته در سراسر جهان را بیدار کند و از این‌رو اربعین چنین جایگاهی دارد.

وی در پایان تأکید کرد: گسترش تمدن نوین اسلامی نیازمند پیوند با حرکت سیدالشهداست و بنابراین اربعین به دلیل گستردگی و عمق جاذبه خود ارتباط تنگاتنگی با تمدن‌سازی نوین اسلامی دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: