گزارش فرهنگ «سدید» از اختلاف‌افکنی دشمنان علیه ایران و عراق در جنگ رسانه‌ای
بی‌تردید دشمنان از اتحاد سه کشور ایران، عراق و سوریه حول محور حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) به شدت احساس ترس می‌کند و نزدیکی سه کشور را به منزله اتصال محور مقاومت و رسیدن ایران به مرز‌های سرزمین‌های اشغالی فلسطین و به صدا درآمدن ناقوس مرگ رژیم صهیونیستی دانسته است.

 سرویس گفتمان فرهنگی «سدید» - محمود کوهستانی: این روز‌ها که مصادف شده با ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، افکار عمومی دو کشور ایران و عراق آماج حملات گسترده رسانه‌ای و شبکه‌های مجازی است که دو کشور را به نفرت و کینه توزی علیه هم فرا می‌خوانند.

پایه و اساس این تفرقه‌افکنی بر بستر شبکه‌های اجتماعی و مجازی استوار است، مدیریت و مهندسی افکار عمومی بر بستر شبکه‌های مجازی یکی از شیوه‌های جنگ نوین است، در این شیوه یک موضوع در اتاق جنگ مجازی طراحی شده و برای آن دروغ‌های متعدد تولید و به عنوان یک خبر صد درصد صحیح منتشر و برای هر دروغ ده‌ها سند و آدرس که همگی دروغ است ارائه می‌شود.

منشأ ناآرامی‌های اخیر عراق به پیش از برگزاری انتخابات در این کشور باز می‌گردد که آمریکا و عربستان تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از برگزاری این انتخابات داشت. آن‌ها وضعیت مردم آواره و معیشتی در عراق را بهانه‌ای کردند تا انتخابات را بار‌ها عقب بیاندازند با این حال انتخابات در موعد مقرر خود برگزار شد و حتی نتیجه آن به گونه‌ای بود که به زیان ایران تمام نشد.

مثلث غربی، عبری، وهابی علیه ایران و عراق

این موج تازه خصومت انگیزی، با ادعای اینکه ملت ایران از مردم و زائران عراقی عتبات مقدسه در جمهوری اسلامی ایران نفرت دارند و یا ادعای سرقت اموال و اشیاء قیمتی زائران عراقی در ایران و یا برخورد‌های توهین آمیز برخی از شهروندان و بعضا پلیس ایران با مسافران عراقی در فضای مجازی در حال انتشار است.

در مدل طراحی شده توسط دشمنان انقلاب اسلامی ایران (مثلث غربی، عبری، وهابی) قرار است مردم عراق را هوسران و شکارچی دختران و زنان ایرانی معرفی کنند تا تخم نفرت و دشمنی و عرب ستیزی را در پناه غیرت ایرانی بپراکنند و هم‌زمان در عراق مردم ایران را عجم‌های متجاوز‌ی معرفی می‌کنند که سرزمین عراق را بخشی از سرزمین ایران می‌دانند و در پناه مبارزه با داعش قصد تصرف عراق را دارند. به مردم خوزستان که مشکل آب آشامیدنی دارند می‌گویند شما از تشنگی تلف می‌شوید، چون آب را به عراقی‌ها فروخته‌اند و به مردم عراق می‌گویند ایرانی‌ها (همچون کوفیان) آب کارون را بر شما بسته‌اند. در بین مردم عراق تخم کینه و نفرت پخش می‌کنند که ایرانی‌ها برق شما را قطع کرده‌اند و به مردم ایران می‌گویند قطعی برق به خاطر سودجویی و فروش برق به عراق است.

با این حال اشرافی که انگلیسی‌ها طی سال‌ها به سرزمین‌های خاورمیانه پیدا کرده و شناسایی فرهنگ، آداب و رسوم منطقه باعث شده بتوانند با استفاده از نقاط ضعف جو سنگینی میان دو ملت ایران و عراق به وجود بیاورند. در هر صورت مطالب مطرح شده درباره ایران و عراق طی هفته‌های اخیر جنگ روانی گسترده‌ای است که برای تخریب روابط ایران و عراق صورت می‌گیرد.

شایعات دروغ؛ از برانگیختن تعصبات دینی تا انداختن مشکلات به گردن کشور همسایه

امسال در میانه اعتراضات عراق، شایعه‌ای مبنی بر حضور نیروهای ایرانی برای سرکوب اعتراضات در برخی رسانه‌ها منتشر شد. این شایعات، در حجم گسترده توسط رسانه‌های ضدانقلاب پوشش داده شد.

ایجاد تخم نفرت و عرب‌ستیزی در پناه غیرت ایرانی/ شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

تصویری از آتش زدن پرچم ایران در عراق منتشر شد. بررسی ها نشان می‌دهد که این عکس ارتباطی به اعتراضات اخیر عراق ندارد. این تصویر مربوط به اعتراضات سال گذشته بوده که بعضی رسانه‌ها سعی کرده‌اند با بزرگ‌نمایی آن در ایام پیاده‌روی اربعین، روابط دو ملت را تحت‌الشعاع قرار داده و تیره کنند.

ایجاد تخم نفرت و عرب‌ستیزی در پناه غیرت ایرانی/ شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

تاکتیک انداختن مشکلات به گردن کشور همسایه، موضوعی بوده که بارها در ایران درباره‌اش شایعه ساخته شده؛ از ارسال آب رایگان به عراق تا خروج دلار به این کشور همسایه.

ایجاد تخم نفرت و عرب‌ستیزی در پناه غیرت ایرانی/ شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

به منظور برانگیختن احساسات مردم، ادعا کردند که روحانیون شیعه ،دختران نوجوان حتی ۹ ساله را در ازای پول به صیغه مردان درمی‌آورند اما دروغ بودن آن ثابت شد.

ایجاد تخم نفرت و عرب‌ستیزی در پناه غیرت ایرانی/ شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

سال گذشته مدعی شدند زنان مشهدی به مردان عراقی خدمات جنسی ارائه می‌دهند؛ شایعه‌ای که سروصدای زیادی به پاکرد اما خیلی زود دروغ بودن آن معلوم شد.

ایجاد تخم نفرت و عرب‌ستیزی در پناه غیرت ایرانی/ شایعه برای اختلاف‌افکنی و کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

برخی رسانه که در فضای مجازی در جهت ایجاد تفرقه و اختلاف بین شیعیان ایران و عراق کار می کنند ترجمه عربی دروغین و مزورانه ای را از سخنان سردار قاسم سلیمانی منتشر کردند.

10

البته در مقابل این شایعات برخی کاربران ایرانی و عراقی در فضای مجازی با هشتگ های مختلف از برادری دو ملت نوشتند و به حواشی پیش آمده واکنش نشان دادند که اتحاد میان دو کشور اسلامی و همسایه ایران و عراق همچنان وجود دارد تا جهان بداند ما یک امت هستیم.

لازم به ذکر است عراقی‌ها سال‌های دوران دیکتاتوری صدام و پس از آن از ۲۰۰۳ تا کنون را که همواره ایران در کنار ملت عراق بوده فراموش نکرده‌اند، آن‌ها کمک‌های ایران را در دوران سخت جنگ، ناآرامی و وحشتی که تروریست‌های تکفیری در آن کشور ایجاد کرده بودند فراموش نکرده‌اند و می‌دانند ایران همسایه و متحدی قابل اعتماد برای دوران حساس و سخت آن‌ها بوده و خواهد بود.

بنابراین، ایران به عنوان همسایه‌ای قدرتمند و با ثبات که همواره از صلح و امنیت منطقه‌ای با تمام قدرت دفاع کرده، خواهان استقلال هر چه بیشتر عراق و خودکفایی آن کشور در حوزه‌های مختلف بوده و خواهد بود و آنچه که امروز رهبر جریان پیروز انتخابات پارلمانی در خصوص اتخاذ سیاستی مستقل بیان کرده است کاملا مورد حمایت ایران است و همانطور که بار‌ها گفته شده، تهران از هر دولتی که به واسطه خواست اکثر مردم عراق روی کار آید استقبال می‌کند و رابطه راهبردی دو کشور کماکان ادامه خواهد داشت.

تلاش برای کاهش حضور مردم در راهپیمایی اربعین

بی‌تردید مثلث شرارت «عبری، غربی، وهابی» از اتحاد استراتژیک سه کشور ایران، عراق و سوریه حول محور حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام به شدت احساس خطر می‌کند و نزدیکی سه کشور را به منزله اتصال محور مقاومت و رسیدن ایران به مرز‌های سرزمین‌های اشغالی فلسطین و به صدا درآمدن ناقوس مرگ رژیم صهیونیستی دانسته و برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین ایران و عراق به آب و آتش زده و تمام قدرت رسانه‌ای خود را به میدان آورده است فلذا می‌خواهند با هر روشی این سه ملت را در مقابل هم قرار دهند.

اما این ما  هستیم با اتحاد و همدلی بین دو کشور ایران و عراق تمامی نقشه‌های شوم دشمنان را خنثی خواهیم کرد. اختلاف افکنی و توجه به شایعات ، تنها دشمنان را خوشحال می‌کند و باعث می‌گردد تا از اهداف دراز مدت انقلاب فاصله بگیریم، لذا می‌طلبد تا همگان در روشنگری و بصیرت افزایی نقش خود را به خوبی ایفا کنیم تا به راحتی در دام شیطان زمان گرفتار نشویم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: