پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

بر اساس نتایج تازه‌ترین تحقیق مرکز پژوهشی پیو، بیش از ۸۴ درصد از جمعیت ۷.۳ میلیارد نفری جهان به یک دین باور و گرایش دارند که دین حضرت مسیح با ۲.۳ میلیارد نفر (معادل ۳۱.۲ درصد) بیشترین پیرو را دارد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۲۵ تير ۱۳۹۸

گروه اجتماعی فرهنگ سدید- صالح قاسمی: بر اساس نتایج تازه‌ترین تحقیق مرکز پژوهشی پیو، بیش از ۸۴ درصد از جمعیت ۷.۳ میلیارد نفری جهان به یک دین باور و گرایش دارند که دین حضرت مسیح با ۲.۳ میلیارد نفر (معادل ۳۱.۲ درصد) بیشترین پیرو را دارد. پس از آن اسلام با ۱.۸ میلیارد (۲۴.۱ درصد) در رده دوم ایستاده و هندو با ۱.۱ میلیارد و بودایی با ۵۰۰ میلیون نفر در رده‌های بعد ایستاده‌اند.

نکته مهم در این گزارش، سرعت رشد خیره‌کننده دین اسلام در گوشه و کنار دنیاست؛ به گونه‌ای که پیروان پیامبر اسلام تا میانه‌های قرن اول از هزاره سوم صدرنشین جدول پرجمعیت‌ترین دین‌ها می‌شوند. در حالی که میانگین سن جمعیت دنیا ۱۸ سال است، میانگین سن پیروان دو دین پایین‌ترین از میانگین جهانی است. اسلام با ۲۳ و هندو با ۲۶ سال جوان‌ترین پیروان را دارند و مسیحی‌ها با ۳۰، بودایی‌ها با ۳۴ و یهودی‌ها با ۳۶ سال پس از آن‌ها قرار گرفته‌اند.

بیشترین نرخ رشد هم از آن اسلام و بیش از دو برابر میانگین نرخ رشد جمعیت دنیاست. بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۶۰ حدود ۳۲ درصد به جمعیت دنیا افزوده می‌شود، این در حالی است که جمعیت مسلمانان جهان در همین بازه زمانی ۷۰ درصد رشد (۲۶ درصد بیش از مسیحیت) خواهد داشت. به این ترتیب، اسلام تا ۴۵ سال دیگر به دین غالب مردم دنیا تبدیل می‌شود و جای مسیحیت را در صدر جدول دینداران می‌گیرد.

کاهش هفت درصدی جمعیت بودایی‌ها تا سال ۲۰۶۰ و نرخ رشد ۲۷ و ۱۵ درصدی هندو‌ها و یهودیان بیش از همه به دلیل نرخ تولد و مرگ است. میانگین تعداد فرزندان زنان مسلمان ۲.۹ و بسیار بالاتر از میانگین ۲.۲ زنان غیرمسلمان است. در حالی که زنان مسیحی میانگین ۲.۶ فرزند به دنیا می‌آورند، اما آمار مرگ در میان مسیحیان اروپایی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ شش میلیون نفر بیش از تولدهاست و نکته عجیب اینکه سهم مسیحی‌ها از آمار مرگ دنیا ۳۷ درصد است.

۲۳ درصد مسلمانان آمریکایی از دینی دیگر به اسلام گرویده و ۷۷ درصد دیگر از همان بدو تولد مسلمان بوده‌اند. انتظار می‌رود چین تا سال ۲۰۳۰ بیشترین آمار مسیحیان را در خود جای داده باشد. این کشور در حال حاضر ۹۳ تا ۱۱۵ میلیون نفر مسیحی پروتستان دارد و ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر مسیحی کاتولیک. در سوی دیگر، اروپای غربی با معضل کاهش تعداد شهروندان مسیحی دست و پنجه نرم می‌کند.

۹۱ درصد از کسانی که در آمریکا به دین اسلام مشرف می‌شوند، در خاک آمریکا به دنیا آمده‌اند و ۵۹ درصد این گروه آفریقایی-آمریکایی هستند. ۶۷ درصد از گروندگان به اسلام در آمریکا از کلیسای پروتستان می‌آیند، ۱۰ درصد کاتولیک و پنج درصد از دیگر دین‌ها و مذاهب هستند. تنها حدود ۱۵ درصد از کسانی که اسلام می‌آورند، پیش‌تر دینی نداشته‌اند و شش درصد آن‌ها در همان بدو امر مذهب تشیع را برمی‌گزینند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین