پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

بسته خبری ادیان توحیدی از فعالیت‌های تیرماه ۱۳۹۸ موحدان الهی در ایران گزارش می‌دهد و شامل افتتاح موزه مردم ­شناسی ارامنه در اصفهان، اظهار نظر اسقف اعظم مسیحیان آشوری و کلدانی در خصوص امنیت مسیحیان در ایران، بیانیه انجمن آشوریان تهران در رابطه با معامله قرن، تقدیر شورای خلیفه­ گری ارامنه تهران از خدمات سعید تقوی؛ مسئول سابق دفتر امور اقلیت­ های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی آنان است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۲۶ تير ۱۳۹۸

گروه وحدت فرهنگ سدید- علی جعفری: بسته خبری ادیان توحیدی از فعالیت‌های تیرماه ۱۳۹۸ موحدان الهی در ایران گزارش می‌دهد و شامل افتتاح موزه مردم­ شناسی ارامنه در اصفهان، اظهار نظر اسقف اعظم مسیحیان آشوری و کلدانی در خصوص امنیت مسیحیان در ایران، بیانیه انجمن آشوریان تهران در رابطه با معامله قرن، تقدیر شورای خلیفه­ گری ارامنه تهران از خدمات سعید تقوی؛ مسئول سابق دفتر امور اقلیت ­های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی آنان است.

 • موزه مردم ­شناسی ارامنه اصفهان شنبه اول تیرماه با حضور استاندار، اسقف ارامنه اصفهان و جنوب ایران، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی استان در کلیسای وانک گشایش یافت. به گزارش ایرنا، در این موزه مردم شناسی، فرهنگ و آداب و رسوم، لباس، وسایل زندگی و همچنین تجارت ساکنان محله ارمنی­نشین جلفای اصفهان به نمایش گذاشته شده است. بخش اول این موزه مربوط به هنرهای تزئینی ارامنه، صنعت چاپ و وسایل منزل ارامنه ساکن اصفهان اختصاص دارد و در بخش دوم آن اتاق خانم‌ها و دفتر کار آقایان و وسایل پخت و پز آن­ها در طی دوره تاریخی صفویه تا پهلوی در معرض دید علاقه­ مندان قرارگرفته است. بخش سوم این موزه به کلیسا، مدرسه و آلات موسیقی قدیمی ارامنه اصفهان اختصاص یافت و در بخش چهارم آن تصاویر ۳۰ نفر از نامداران محله جلفا همراه با عکس‌های ارنست هولستر عکاس نامدار آلمانی که در دوره قاجار به ایران آمد، به نمایش درآمده است.
 • دکتر مهرداد فیروزان معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ­ای استان کرمان و مدیر کل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان کرمان شامگاه اول تیرماه و در سن ۵۳ سالگی پس از یک سال مبارزه با بیماری، چشم از جهان فروبست. دکتر مهرداد فیروزان ۲۷ سال سابقه­ فعالیت در مجموعه وزارت راه را داشت. برخی از سمت­ های که بر عهده ایشان بود، عبارتند از: مدیر کل آزمایشگاه مکانیک خاک زاهدان، مدیر کل آزمایشگاه مکانیک خاک استان کرمان، مشاور فنی استانداری کرمان در سالیان گذشته، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده­ای استان کرمان، استاد دانشگاه جامعه علمی و کاربردی کرمان و عضو سازمان نظام مهندسی معدن. دکتر فیروزان همچنین کتب و مقالات متعددی در مورد مکانیک خاک منتشر کرده است. آیین خاکسپاری مرحوم مهرداد فیروزان دوم تیرماه در آرامگاه زرتشتیان کرمان و مراسم بزرگداشت وی سوم تیرماه در تالار آتشکده کرمان انجام شد و با حضور زرتشتیان و نمایندگانی از استانداری، اداره کل راهداری، آزمایشگاه مکانیک خاک کرمان، زاهدان و سیرجان، سازمان نظام مهندسی معدن، شهرداری کرمان، دانشگاه جامع علمی کاربردی و ... همراه بود.
 • پنجاهمین شماره مجله افق بینا؛ نشریه ایرانیان کلیمی منتشر شد.
 • آیین رونمایی و جشن امضا آلبوم از کران تا بیکران، شامگاه پنجشنبه ۶ تیرماه در کافه گالری آزاد شهر کرمان برگزار شد و از جدیدترین اثر فرشید وهمنی؛ هنرمند جوان زرتشتی رونمایی شد. فرشید وهمنی متولد ۱۳۶۱ در کرمان و تحصیلکرده رشته موسیقی از دانشگاه پونا هندوستان است.
 • رمزی گرمو؛ اسقف اعظم مسیحیان آشوری و کلدانی ایران اعلام کرد: «ایران همچون جیره­ای امن برای زندگی مسیحیان است. خدا را شکر ما در صلح و امنیت زندگی می­کنیم اما همسایگان ما در غم و اندوه و خشونت به سر می ­برند. ما برای آنها دعا می­ کنیم».
 • چهارصد و سیزدهمین شماره هفته­ نامه امرداد؛ نشریه اختصاصی زرتشتیان روز یکشنبه 9 تیرماه منتشر شد.
 • انجمن آشوریان تهران در خصوص معامله قرن بیانیه ­ای به این شرح صادر نمود: «آغازی یأس ­انگیز برای معامله ­ای فریبنده، با نام معامله قرن، برای فلسطینیان و تحریم رژیم اشغالگر، رقم خورد. آمریکایی­ ها و اعراب، بر پیشنهادهای اقتصادی ناواقعی و خیالی، بی آنکه احزاب سیاسی را راه بدهند، در همایشی به بحث نشستند. طرح پیشنهادی دولت آمریکا برای صلح خاورمیانه، بیش از آنکه امیدساز باشد، هراس ­انگیز است. طرحی که می ­گوید، فلسطینیان و اسرائیلیان، در چهارچوبی بی­اثر در گذشته ­های دور اسیرند. طرح صلح آن­ها، گونه ­ای لجاجت و سرسختی با سدی به نام کرانه غربی و غزه است. عرصه ­ای با ترفندهای تجاری و گردشگری. آمریکا مدعی است می­خواهد منطقه را از قربانی درگیری­ های گذشته بودن، به نمونه ­ای پیش تاخته، از تجارت بدل کند. وعده ­ای که ترامپ، پیش از راه یافتن به کاخ سفید، از آن به عنوان کامل­ ترین پیمان میان فلسطینیان و اسرائیلیان سخن گفت و اکنون آن را معامله قرن می­ خواند. در این طرح، بازنشانی از راهکارهای سیاسی در حل دشواری­ هایی چون مرزها، پناهندگان، پناهندگان، موضوع بیت ­المقدس و برتر از همه، کشور فلسطین، نیست. نشانه ­هایی از این طرح را مشاور عالی ترامپ رونمایی کرد. اما می­ گویند طرح در قفسه ­ها خواهد ماند. تا دور دوم ریاست­ جمهوری ترامپ آغاز شود. این یعنی که بار دیگر آمریکا، سرنوشت تلخ هفتاد ساله فلسطینیان را به آینده­ای نامعلوم می­ کشاند. طرح ناکام دیگری، در کنار ده ­ها طرح بر روی میز رفته. بی ­تردید معامله قرن فریبی دیگر بیش نیست. جامعه جهانی آشوری که چون ملت­ های ستمدیده دیگر همچون فلسطینیان، همواره قربانی طرح­های مستبدانه جهان استعمارگر بوده است و آخرین آن­ها پیمان داعش با گروه­ های ویرانگر دیگر چون طالبان، علیه مسلمانان و مسیحیان بود. توطئه و فریب بزرگ قرن، با عنوان پرطمطراق معامله قرن محکوم می­کند. معامله­ ای که حاصلی جز ویران سازی و ویرانگری و همچنان آوارگی و در به دری برای ملت مظلوم فلسطین نخواهد داشت».
 • مراسم تودیع و قدردانی از سعید تقوی که بیش از 20 سال ریاست دفتر امور اقلیت ­های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت، با حمایت اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و با همت شورای خلیفه گری ارامنه تهران روز سه‌شنبه 11 تیرماه در تالار خلیفه گری ارامنه تهران برگزار شد. در این مراسم سعید تقوی، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان و نمایندگان شورای خلیفه ­گری، نهادهای وابسته و انجمن ­های ارامنه تهران و همچنین لون آهارونیان مدیر شرکت "ساتی" و کارآفرین نامی ارمنی حضور داشتند. در این دیدار اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان ضمن تقدیر از خدمات آقای تقوی، مراتب خرسندی خود را از سمت جدید ایشان ابراز داشت و تأکید کرد در طول سالیان گذشته سعید تقوی نه به عنوان مقام دولتی بلکه به عنوان یک دوست و آشنا به حل مشکلات پرداخته و حسن رفتار را وظیفه و رسالت خود دانسته است. خلیفه ارامنه تهران همچنین افزود: «رفتار ایشان در وهله نخست گواه تعهد و تقوا و همچنین نشانه میهن­ دوستی بوده است زیرا عشق به وطن تنها در سخن گفتن نیست و هنگامی که مقامی در راستای رفاه هموطنان خود تلاش می­ کند به صورت غیرمستقیم وطن­ دوستی خود را به اثبات می ­رساند». مهندس نورایر آرامیان رئیس شورای خلیفه­ گری ارامنه تهران نیز در سخنانی ضمن تبریک سمت جدید آقای تقوی تأکید کرد: «قدردانی هریک از ما نشانه قدردانی جامعه ماست که به معنای این است که فعالیت ها به نحو احسن انجام گرفته‌اند».
 • چهارشنبه ۱۲ تیرماه، گروهی از زرتشتیان تهران از کتابخانه مجلس بازدید کردند. این برنامه به دعوت انجمن زرتشتیان تهران و با هدف بزرگداشت و یادآوری خدمات ارباب کیخسرو شاهرخ (1319- 1254 ش)، بانی و موسس کتابخانه مجلس برگزار شد. در این بازدید دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، اعضای انجمن زرتشتیان تهران و گروهی از زرتشتیان علاقه ­مند حضور داشتند. گفتنی استارباب کیخسرو شاهرخ از دومین دوره تا یازدهمین دوره مجلس شورای ملی، نماینده زرتشتیان بود، از جمله فعالیت­های وی می­توان به تأسیس کتابخانه مجلس اشاره کرد.
 • ویژه برنامه افتتاحیه "دوشنبه ­های سالمندی"، به همت خانه سلامت زرکش و با حضور مدیر کل سلامت شهرداری تهران، مدیران ارشد منطقه ۸، روز دوشنبه 17 تیرماه در بوستان فدک برگزار شد. در این برنامه، غرفه ­ای نیز برای درمانگاه خیریه ارامنه «آ. آودیسیان» در نظر گرفته شده بود که در آنجا اطلاعات مربوط به عملکرد درمانگاه، همچنین مشاوره ­هایی در مورد مراقبت­ های بهداشت عمومی سالمندان ارائه گردید. در این راستا، جزواتی نیز در مورد بهداشت سالمندان از طرف مسئولین درمانگاه میان بازدیدکنندگان پخش شد.
 • کتاب «تویی خواب شیرین من» مجموعه ­ای است از اشعار معاصر ارمنی توسط خانم آراکلیان ترجمه و از سوی نشر سیامک منتشر شد.
 • انجمن زرتشتیان شریف ­آباد مقیم مرکز (اشا) سومین نمایشگاه فروش کارهای هنری و صنایع­ دستی زرتشتیان را برپا نمود. نمایشگاه فروش، جمعه 21 تیرماه 1398 از ساعت 9:30 الی 18 در تالار اشا برگزار شد. بازدید عموم از این نمایشگاه فروش امکان‌پذیر بود.
 • بزرگداشت فردوس کاویانی؛ هنرمند زرتشتی ساعت 18 روز چهارشنبه 26 تیرماه در خانه سینما برگزار می­ شود. فردوس کاویانی، متولد ۱۳۲۰ در کرمان است. وی به علت علاقه به تئاتر دوره بازیگری را در اداره دراماتیک زیر نظر استاد حمید سمندریان گذراند. لیسانس تئاتر را در سال ۱۳۵۰ از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران دریافت کرد. وی تاکنون در ۵۶ نمایشنامه چون دوزخ، اژدها، پیرمرد مضحک، پلکان و نیز ۳۲ فیلم سینمایی چون اجاره ­نشینان، در مسیر تندباد، بانو، جنگجوی پیروز، سگ­ کشی و ۳۱ مجموعه تلویزیونی به مانند محله برو بیا، همسران، آژانس دوستی، تفنگ سرپر بازی کرده است. وی در سومین دوره جشنواره مینا ایزدیار به عنوان چهره نام ­آور زرتشتی مورد تقدیر قرار گرفت.

منابع:

 • امرداد
 • ایرنا
 • برساد
 • سایت شورای خلیفه­ گری ارامنه
 • فارس
 • فرقه­ نیوز
 • کانال انجمن کلیمیان تهران
 • مفازنیوز
 • موسسه روشنگر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین