پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

رئیس پژوهشكده چشم انداز و آینده پژوهی عنوان کرد : از لحاظ دانش آینده پژوهی، زمانی که شخص به آینده فکر می کند آن را تغییر می دهد و با توجه به همین تئوری و به صورت منطقی می توان اثبات کرد که گام دوم آینده را تغییر داده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۲۳ تير ۱۳۹۸

به گزارش فرهنگ سدید؛ برنامه " گام دوم " با موضوع تحلیل و واكاوی بیانیه گام دوم رهبری در عرصه های راهبردی با حضور دكتر محمدمجید فولادگر ، رئیس پژوهشكده چشم انداز و آینده پژوهی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمد مجید فولادگر در آغاز اظهار کرد: از لحاظ دانش آینده پژوهی، زمانی که شخص به آینده فکر می کند آن را تغییر می دهد. در واقع هر شخص به اندازه ای که در آینده دقیق می شود و به آن می پردازد، نوع کنش خود را در آینده طراحی می کند و شدت نفوذ و تاثیر او در آینده بیشتر خواهد شد.

وی ارتباط میان آینده پژوهی و بیانیه گام دوم را تشریح کرد و گفت: با توجه به همین تئوری و به صورت منطقی می توان اثبات کرد که گام دوم آینده را تغییر داده است. از این رو بسته به نوع کارهایی که درخصوص بیانیه انجام می دهیم شدت تاثیر گذاری بر آینده نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین باید از کارهای سوری و ظاهری پرهیز کرد و عمیق تر به آن نگاه کنیم.

رئیس پژوهشكده چشم انداز و آینده پژوهی به تعابیر متعددی که در خصوص کارآمدی نظام جمهوری اسلامی وجود دارد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در تقابلی از اعتقادهای متفاوت قرار داریم که از آن به جنگ روایت ها یاد می شود. ما در میان این جنگ باید روایت خودمان که روایت واقع بینانه از انقلاب و مدنظر رهبری است را ارائه کنیم.

فولادگر خاطر نشان کرد: گام دوم کمک می کند هم مسیر طی شده را به درستی بشناسیم و هم مختصات فعلی را به صورت آنچه که هست ببینیم. همچنین این بیانیه قله هایی که در آینده در انتظار ملت ماست را به تصویر می کشد.

وی تمام دوست داران انقلاب اسلامی داخل و خارج از مرزهای کشور را مخاطب این بیانیه دانست و اظهار کرد: افرادی که طبق تاکید بیانیه ارتباط بیشتری با آن برقرار می کنند جوانان هستند و در میان آنان افرادی که دغدغه مندتر هستند عوامل اصلی محقق کننده بیانیه هستند تا برای مردم کشور زندگی با رفاه و ارزشمند به ارمغان بیاورند.این دسته از جوانان باید بیانیه را به گزاره های سیاستی، تصمیات درست در کشور، جراحی های حیاتی و سخت در حوزه های مختلف سازمانی، بروکراسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جموری اسلامی ترجمه کنند.

این پژوهشگر در بخشی ازمصاحبه به ابعاد دیگری از بیانیه گام دوم پرداخت و عنوان کرد: تا زمانی که ما تصویر مشخصی از قله ها نداشته باشیم هیچ شوق ، اراده و هیجانی خلق نخواهد شد. بیانیه در این زمینه نیز به یاری می آید و در حال خلق تصویر است.

فولادگر با بیان اینکه در نظر تمام تصمیم گیران ارشد کشور به جز رهبر معظم انقلاب تصویر مقصد روشن نیست، اظهار کرد: اگر از هریک از آنها بخواهیم در یک صفحه راه آینده را تشریح کنند به یک تصویر واحد نخواهند رسید و به همین دلیل نقشه راه مشخص نیست چون از منظر آینده پژوهی تا زمانی که در مورد تصاویر آینده و قله ها اجماع وجود نداشته باشد، نمی توان در مورد نقشه راه صحبت کرد.

وی تصریح کرد: رهبری بارها و مستمرا در خصوص نشان دادن قله تلاش کردند و در نهایت در بیانیه گام دوم بار دیگر هدف را بیان فرمودند. برای رسیدن به این قله تصویر شده باید به اجکاع برسیم، در این صورت یک شوق و هیجان ملی ایجاد می شود که اکنون به آن نیاز داریم. البته این شوق همه جامعه را در بر نمی گیرد اما اگر همان اقلیت خلاق و فعال که مخاطب بیانیه نیز هستند را فرا بگیرد بعد از هیجان به اراده ملی مبدل می شود که فراتر از اراده های خرد و چه بسا اراده ملت های دیگر است، چون در حال سیر در یک مسیر تمدن ساز است.

فولادگر در خاتمه گفت: به فرموده رهبری در جنگ اراده ها قرار داریم و تقابل اراده ها در نظام بین المللی و در منطقه وجود دارد و ما اراده کرده ایم جمهوری اسلامی را در یک سیاست همسایگی، منطقه ای و در یک ایران منطقه ای ترجمه کنیم تا بتوانیم قدرت ایران را بسط دهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: