پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

معاونت فرهنگی اجتماعی ستاد کل سپاه در راستای تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های روشنگری برای اقشار مختلف برای همه استان‌های کشور کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - ۱۸ تير ۱۳۹۸
به گزارش فرهنگ سدید؛ معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های روشنگری برای اقشار مختلف اعم از مبلغین فرهنگی، هادیان سیاسی، مربیان بصیرتی، فرماندهان و شورا‌های پایگاه، ائمه جماعات، نخبگان اقشار در ادارات، فرهنگیان، کارگری و... برای همه استان‌های کشور کرده است.
این سلسله نشست‌ها که از دوشنبه مورخ ۱۷ تیرماه ۹۸ با سخنرانی سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه، سردار عباس حاجی نجار کارشناس مسائل بین‌الملل در استان مرکزی و سردار بهروز اثباتی، مسئول قرارگاه فضای مجازی ستاد کل نیرو‌های مسلح کشور و دکتر حسین قنادیان رئیس اداره هنر و ادبیات معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه در استان خراسان شمالی برگزار شد. گزیده‌ای از موضوعات مطرح شده در این سلسله نشست‌ها به شرح زیر است:
جوانی: بیان عظمت اصل انقلاب از مفاهیم اولیه بیانیه گام دوم است/ حاجی نجار: گفتمان مقاومت با گام دوم انقلاب عجین است/ اثباتی: دشمنان از تحلیل فرهنگ مقاومت عاجز هستند
 
بیان عظمت اصل انقلاب اسلامی از مفاهیم اولیه بیانیه گام دوم است
سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه در ابتدای نشست تبیینی گام دوم انقلاب که در اراک برگزارشد در سخنانی اظهار داشت: مرحله اول در گام دوم انقلاب اسلامی امیدآفرینی است. باید بتوانیم در بین مردم امید ایجاد کنیم برای حرکتی که ما را به قله‌ها برساند. حالا باید بررسی کنیم که چرا امیدافرینی اینقدر مهم است. تمرکز دشمنان ما در جنگ نرم بر ایجاد یاس و نامیدی بین مردم است. دشمن تلاش می کند روح امیدرا از جوانان انقلابی ما با مجموع تبلیغاتی که در رسانه‌ها انجام می‌دهد؛ بگیرد.
وی افزود: جنگی که در جریان است یک جنگ ترکیبی هوشمند است. یعنی آمریکایی ها، صهیونیست ها، اروپایی‌ها و کشور‌های مرتجع منطقه با ما در همه حوزه‌ها در حال جنگند جز در یک حوزه و آن هم جنگ سخت است. عدم ورود به این حوزه هم یک دلیل بیشتر ندارد اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری دشمن هر چقدر سبک و سنگین می‌کند این جنگ را برای خودش مفید ارزیابی نمی‌کند که این خود از عظمت‌ها و دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.
معاون سیاسی سپاه گفت: کشوری که در زمان طاغوت تحت سلطه بیگانگان و وابسته بود و حدود ۲۵ هزار آمریکایی فقط در ارتش آن بودند و سلاح‌ها و جنگ افزار‌ها همه غربی و وابسته بود در پایان دهه چهارم و چله دوم انقلابش به لحاظ برخورداری از عناصر و مولفه‌های قدرت به گونه‌ای شد که هیچ قدرت مادی شیطانی جرأت به خود نمی‌دهد که به آن تعرض نظامی داشته باشد و این خود می‌تواند مهمترین دلیل بر این باشد که خداوند وعده نصرت خود را برای این ملت تحقق بخشیده است. در این چهل سال بسیاری از پیروزی‌های ما جز نصرت الهی نبوده، ولی لازمه نصرت الهی ان تنصرالله است.
جوانی: بیان عظمت اصل انقلاب از مفاهیم اولیه بیانیه گام دوم است/ حاجی نجار: گفتمان مقاومت با گام دوم انقلاب عجین است/ اثباتی: دشمنان از تحلیل فرهنگ مقاومت عاجز هستند
توان پاسخ موشکی عامل بازدارنده حمله نظامی است
در ادامه این نشست سردار عباس حاجی نجار کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مقام معظم رهبری اجزاء و مؤلفه‌های مقاومت را در سالگرد ارتحال امام (ره) بیان کردند که اندیشه مقاومت متکی بر شرف، هویت و انسانیت هر ملت، مقاومت و عقب نشینی دشمن و امکان پذیر بودن مقاومت در برابر همه قدرت‌ها از این موارد است.
وی در ادامه افزود: ما باید قدر این مردم و حضور آن‌ها در صحنه‌های مختلف را بدانیم. آشوب‌های دی ماه از کجا شروع شد؟ همین که دولت بودجه ۹۷ را به مجلس آورد و گفته شد ممکن است قیمت بنزین و عوارض خروج از کشور افزایش پیدا کند آشوب‌ها آغاز شد. اما روشنگری‌های مقام معظم رهبری، اطمینان بخشی‌های ایشان، ترسیم دقیق صحنه منجر به این شد در سال ۹۷ وقتی قیمت‌ها در حال افزایش چند برابری بود روند آشوب نزولی شود. این‌ها نتیجه چیست؟ یک بخش از آن نتیجه آمادگی و هوشمندی نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی است که این نیز قدرت مقاومت است، ولی بخش عمده آن این است که مردم صحنه را شناختند.
کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: هیچ گاه در طول تاریخ انقلاب اینقدر ماهیت دشمن برای مردم شناخته شده نبود. تا چند سال پیش هم ما برای تشریح دشمنی آمریکا دچار مشکل می‌شدیم، بعضی‌ها می‌گفتند شما دچار توهم توطئه شده اید، ولی الان همه آن‌ها اذعان دارند که با آمریکا نمی‌شود مذاکره کرد. آمریکا در حال دشمنی با ماست. این بزرگترین تأثیر روشنگری گفتمان مقاومت در شرایط کنونی است.
جوانی: بیان عظمت اصل انقلاب از مفاهیم اولیه بیانیه گام دوم است/ حاجی نجار: گفتمان مقاومت با گام دوم انقلاب عجین است/ اثباتی: دشمنان از تحلیل فرهنگ مقاومت عاجز هستند
دشمنان از تحلیل فرهنگ مقاومت عاجز هستند
همچنین سردار بهروز اثباتی، مسئول قرارگاه فضای مجازی ستاد کل نیرو‌های مسلح کشور در ادامه نشست تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در بجنورد طی سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر نیرو‌های مسلح کشور در شرایط جنگ نرم در محیط رزم قرار دارند که به آن صلح مسلح گفته می‌شود و برای رسیدن به اقتدار باید تمام توان بالفعل کشور را تجمیع کرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت دنیا اینگونه است که در یک سمت تمام استکبار و در سوی دیگر تمام جریانات مقاومت صف بندی کرده اند و آنچه که هر یک از دو طیف را می‌تواند به پیروزی نزدیک کند، ابزار قدرت است.
مسئول قرارگاه فضای مجازی ستاد کل نیرو‌های مسلح کشور در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به فرهنگ مقاومت اظهار کرد: اندیشه مقاومت یک اقدام انفعالی و از سر ضعف نیست بلکه این اندیشه و فرهنگ فعالیت برای حل کردن و دور زدن مشکلات و رسیدن به هدف است.
اثباتی همچنین با یادآوری این مطلب که عده‌ای می‌گویند مقاومت یعنی عقب گرد به دوران کهن، اعلام کرد: این تعبیر یک تهمت است و این تهمت به علت نداشتن معرفت و ناآشنایی با فرهنگ انقلاب اسلامی است. ذات مقاومت تلاش و جهاد است درحالیکه دنیا این فرهنگ را در درون باور انقلاب اسلامی نمی‌فهمد.
وی در ادامه با بیان اینکه در عصر امروز فرهنگ مقاومت و راهبرد اقتصاد مقاومتی در کشور زاده اعمال تحریم‌های علیه ایران است، عنوان کرد: اندیشه مقاومت نظریه عالمانه و دین مدارانه امام خمینی بنیان گذار انقلاب اسلامی است و دشمن نمی‌تواند این نظریه را تحلیل کند و این همان کلید پیروزی نظام جمهوری اسلامی ایران است.
 
جوانی: بیان عظمت اصل انقلاب از مفاهیم اولیه بیانیه گام دوم است/ حاجی نجار: گفتمان مقاومت با گام دوم انقلاب عجین است/ اثباتی: دشمنان از تحلیل فرهنگ مقاومت عاجز هستند
 

در ادامه این نشست دکتر حسین قنادیان رئیس اداره هنر و ادبیات معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه نیز در سخنانی اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب با طرح چشم انداز، مسیری برای تحقق تمدن اسلامی و آمادگی برای طلوع ولایت عظمی است، این بیانیه در حقیقت موتور محرکی برای شتاب دهی به حرکت انقلاب و سکوی پرشی برای وصول به اهداف متعالی انقلاب از جمله برداشتن گام برای عینیت بخشی به دولت اسلامی و جامعه سازی است.

وی افزود: یکی از مسیر‌هایی که می‌تواند به ما در تحقق چشم انداز بیانیه گام دوم کمک قابل توجهی کند شناخت درست گذشته و درس گرفتن از تجربیات در دوره انقلاب و بعد از پیروز‌ی و رویارویی با جبهه استکبار در دوره ۴۰ ساله انقلاب و اراده انقلابی برای رشد و اعتلای کشور و جامعه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است.

قنادیان خاطرنشان کرد: تنها مسیر راهبردی که می‌تواند ما را به با سرعت بیشتر، هزینه کمتر، و توفیق بیشتر در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب در عرصه‌های اقتصادی، علمی، معنویت و اخلاق و... برساند، فرهنگ ایستادگی و مقاومت در برابر موانع پیش روی انقلاب اعم از مزاحمت‌های جبهه استکبار جهانی، یا موانع فرهنگی و اجتماعی و یا راحت طلبی و عافیت طلبی است و مجاهدت فی سبیل الله، صبر انقلاب و پر کاری همراه با تدبیر و مهربانی و دستگیری از مردم به ویژه مستضعفین جامعه که همیشه همراه و یاور انقلاب در صحنه‌های خطر بوده اند است و این روحی که از جزء جزء پیکره بیانیه گام دوم می‌توان استخراج کرد.

قنادیان تصریح کرد: امروز در بهترین شرایط در ۴۰ ساله گذشته هستیم و اقتدار ملی ما به اندازه است که قدرت بازدارنگی ما جرات هر گونه اقدام خصمانه و تعرض فیزیکی دشمن را نسبت به ایران اسلامی از او سلب کرده است و تفکر انقلاب اسلامی پیروزی منطقه در برابر جبهه کفر غربی، عبری و نفاق عربی است.

وی عنوان داشت: باید به ایجاد نهضت خوانش بیانیه گام دوم در جامعه و به ویژه برای جوانان، زمینه را برای شناخت و فهم بیانیه از یک سو و حضور و نقش آفرینی جوانان در عرصه‌های انقلاب از سوی دیگر فراهم ساخت تا نشاط و امید در بین نسل جوان جامعه با احساس مسئولیت و مسئولیت پذیری در میدان‌های انقلاب افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه نقطه کلیدی دیگر در امید آفرینی در سطح جامعه شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن است، گفت: باید با افشاء ترفند‌های دشمنان در حوزه رسانه و تاکتیک‌های عملیات روانی مردم به ماهیت واقعی گردانندگان این رسانه‌ها پی برده و در این عرصه نیز مردم و جوانان بتوانند استقلال خودشان را در امر رسانه و فضای مجازی بدست آورده و مدیریت برآن را به خوبی نمایند.

 وی با اشاره به اینکه نقطه کلیدی دیگر در امید آفرینی در سطح جامعه شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن است، گفت: باید با افشاء ترفندهای دشمنان در حوزه رسانه و تاکتیکهای عملیات روانی مردم به ماهیت واقعی گردانندگان این رسانه ها پی برده و در این عرصه نیز مردم و جوانان بتوانند استقلال خودشان را در امر رسانه و فضای مجازی بدست آورده و مدیریت برآن را به خوبی نمایند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: