پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مقاومت فعال یعنی دقت و هوشیاری برای استفاده از ظرفیت‌ها در مقابل تهدیدات دشمن که این مقاومت فعال راه مقابله نظام جمهوری اسلامی با توطئه‌های دشمنان در مقطع فعلی است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۱۸ تير ۱۳۹۸

به گزارش فرهنگ سدید؛ سردار عباس حاجی نجار کارشناس مسائل بین‌الملل در نشست تبيين بيانيه گام دوم انقلاب در اراک گفت: مقاومت فعال راه مقابله نظام جمهوری اسلامی با توطئه‌های دشمنان در مقطع فعلی است و رهبری از آبان ماه سال گذشته این موضوع را مطرح کردند و در بیانات مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) به تشریح ابعاد آن پرداختند.

حاجی نجار افزود: براندازی و تغییر نظام از طریق تهدید و براندازی در درون با الگوی انقلاب مخملی و تغییر رفتار با ایجاد فشارهای اقتصادی و طرح میز مذاکره، جایگاه مقاومت فعال را می‌رساند که در این سه حوزه این راهبرد اصلی باید عمل کند.

وی عنوان کرد: ایجاد اغتشاشات در دی‌ماه سال ۹۶ با محوریت آشوب در ۱۲۰ شهر و شرکت ۱۲۰ هزار نفر در شلوغی‌ها دشمن را به این نقطه رساند که ظرفیت‌های داخلی مناسبی برای متلاشی شدن نظام جمهوری اسلامی وجود دارد و لذا در سال ۹۷ اوج فشارهای اقتصادی را بر ملت تحمیل کرد و کارهایی چون خروج از برجام و تشدید تحریم‌ها نیز در این راستا شکل گرفتند.

خیانت اصلاحات

این کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: متأسفانه خیانت فراریان از کشور که عمدتاً جریان اصلاحات و ضدانقلاب را شامل می‌شوند، دشمن را به درک خوبی از شرایط کشور رسانده و این را در بیانیه‌های این دو سال اخیر به‌وضوح مشاهده می‌کنیم و کلیه اقدامات دشمن نشان از شناخت ضعف‌های درون است که با کمک پالس‌های عناصر ضدانقلاب و فراریان داخلی محقق شده است.

وی ادامه داد: اشراف مقام معظم رهبری بر طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های دشمن تمام توطئه‌های آن‌ها را در این چند سال و به‌خصوص در طی این دو سال اخیر در نطفه خفه کرده است. عظمت‌های درونی و هدایت‌های رهبری و از همه مهم‌تر لبیک مردم به هدایت‌ها و رهنمودهای معظم له دشمن را دچار خطای محاسباتی کرده و به همین دلیل آن‌ها استراتژی نزدیکی به جمهوری اسلامی را در دستور کار گذاشته‌اند و پروژه نفوذ در ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم سازی ازاین‌دست برنامه‌ها است.

حاجی نجار به مصداق‌های مقاومت فعال پرداخت و گفت: از مصداق‌های مقاومت فعال می‌توان جنگ دوروزه مقاومت فلسطین با اسرائیل، شکست دور زدن تنگه هرمز توسط اعراب برای صدور نفت و اوج آن در سرنگونی پهپاد آمریکایی را نام برد.

وی تصریح کرد: مقاومت فعال یعنی دقت و هوشیاری برای استفاده از ظرفیت‌ها در مقابل تهدیدات دشمن و آن چیزی که ترامپ را بعد از سرنگونی پهپاد برای پاسخگویی به ایران به وحشت انداخت همین مقاومت فعال بود.

توان پاسخ موشکی عامل بازدارنده حمله نظامی است

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: آن چیزی که بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی عاملی بازدارنده برای حمله نظامی دشمن بود توان پاسخ موشکی ایران بود که می توانست تمام مراکز استقرار نیروهای آمریکائی را در هدف قرار دهد و دوم مقاومت فعال که دشمن را زمین گیر و نفس گیر کرده است.

وی ضمن بیان اینکه آمریکائی ها به خوبی از ظرفیت های گسترده پاسخگویی ایران در منطقه آگاه هستند اضافه کرد: به همین دلیل آنها به دنبال کاهش نفوذ منطقه ای ایران هستند و سناریوی مهار با مذاکره را در دستور کار گذاشته اند.

حاجی نجار عنوان کرد: نگاه عمیق مقام معظم رهبری و بیانات ایشان در سالگرد امام نشان از عمق هوشیاری ایشان بود و بعد از آن دوراندیشی و برخورد حکیمانه با نخست وزیر ژاپن توانست تمام نقشه های بین المللی را به هم بریزد.

اندیشه مقاومت پشتوانه عقلانی و دینی دارد

وی افزود: اندیشه مقاومت دارای پشتوانه عقلانی و دینی است که شرف و عزت ملت ایران به این وابسته است و همین باعث عقب نشینی دشمن از زیاده خواهی های خود شده و در واقع با مبانی دینی و قرآنی مقاومت مقابله با هر قدرت زورگویی امکان پذیر است.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: مقاومت علاوه بر اینکه دلایل قرآنی متعددی دارد از صدر اسلام نیز مورد توجه ائمه معصومین(ع) بوده و هرکجا در اسلام مقاومت شده شاهد پیروزی های چشمگیر بوده ایم که این الگو امروز برای انقلاب اسلامی موفق ترین راه پیش رو است و ما باید برای نسل جدید اینها را بازخوانی و تبیین کنیم.

وی با اشاره به اینکه نحوه مواجه با دشمن یکی از ارکان برخورد مقاوم است اظهار کرد: چراکه مقاومت باید شجاعانه، خردمندانه و عاقلانه باشد و در این راه توجه به ترفندهای دشمن از ضروریات است که باید در کارهای گروهی مورد بررسی قرار گیرد.

حاجی نجار تصریح کرد: نزدیک نشدن آمریکا به کشور یک موضوع جدی و مورد توجه است چراکه هرکجا آمریکائی ها ورود پیدا کرده اند استعمار، استثمار، جنگ و آدم کشی راه انداخته اند.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر ملت انقلابی ایران را بدانیم اظهار کرد: امروز اگر هوشیاری ملت را بیشتر از گذشته می بینیم به دلیل این است که ماهیت استکباری آمریکا به وضوح برای آنها نمایان شده است.

تمرکز بر اقتصاد با راهبرد اقتصاد مقاومتی مؤلفه‌ای از مقاومت فعال

این کارشناس مسائل بین‌الملل تمرکز بر اقتصاد با راهبرد اقتصاد مقاومتی را از دیگر مؤلفه‌های مقاومت فعال دانست و عنوان کرد: رونق اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی، بریدن دست مفسدان اقتصادی از شاخصه‌های آن است.

وی ادامه داد: در مقابل مقاومت، دشمن سازش را در ابعاد سازش فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گذاشته که حوزه‌های گفته‌شده با ترفندهای مختلف دنبال دست پیدا کردن به اهداف خویش است.

حاجی نجار ضمن بیان اینکه دشمن با ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به دنبال تهی کردن محتوایی نظام جمهوری اسلامی است تصریح کرد: از دستاوردهای مهم مقاومت اقتدار و پیشرفتی است که در عرصه‌های دفاعی کسب کرده‌ایم و اگر مقاومت فعال را در عرصه‌های دیگر فعال کنیم شاهد پیشرفت در همه عرصه‌ها خواهیم بود.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه مدیریت‌ها و هوشمندی‌های مقام معظم رهبری همبستگی ملی میان ملت، دولت و نظام را ایجاد کرده است گفت: امروز باید قدر نعمت ولایت‌فقیه را بیشتر بدانیم و اگرچه ممکن است امروز دولت و یا برخی وزرا کشش نداشته باشند ولی با مدیریت‌ها و مطالبات رهبری به نقاط خوبی دست پیداکرده‌ایم.

حاجی نجار با تأکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف نظام در همه عرصه‌ها نیازمند مقاومت فعال هستیم بیان کرد: در عرصه سیاسی با استقلال‌طلبی، در عرصه اقتصادی با راهبرد اقتصاد مقاومتی و مردمی کردن اقتصاد، در عرصه علمی با ایجاد تلاش‌های جهادی برای رسیدن به قله‌های پیشرفت و نمونه آن ادامه راه شهدای هسته‌ای، در عرصه فرهنگی با ترویج سبک زندگی اسلامی و مبارزه با ضد اخلاقی‌ها در جامعه و ترویج سبک زندگی غربی، در عرصه اجتماعی مبارزه قاطع با فساد و تحقق عدالت که این مبارزه نیازمند انسان‌های باایمان و جهادگر است همچنین در عرصه سیاست خارجی با پایبندی به عزت، حکمت و مرزبندی با دشمن است.

مقاومت واکنش طبیعی هر ملت آزاده‌ای نسبت به تهدیدات دشمنان است

وی اضافه کرد: درواقع مقاومت برای ملت ایران و سایر ملت آزادی‌خواه جذابیت‌هایی دارد و واکنش طبیعی هر ملت آزاده‌ای نسبت به تهدیدات و زورگویی‌های دشمنان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: