سردار سرتیپ یدالله جوانی  معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تشریح عملکرد فرقه ها در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

به گزارش فرهنگ سدید؛ سردار سرتیپ یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تشریح عملکرد فرقه ها در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت که این مصاحبه به شرح ذیل است:

مفاز: با سلام؛ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هستیم؛ نقش فرقه ها را در چهل سال اخیر در ایران اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

سردار جوانی: سلام علیکم؛ انقلاب اسلامی بر پایه وحدت کلمه، انسجام ملی، همبستگی اقوام مختلف، به پیروزی رسید؛ به گونه ای که حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: رمز پیروزی ما، وحدت کلمه بود؛ یعنی ملت، یکپارچه، منسجم، بر مبنای توحید، شعار «الله اکبر» انقلاب را به پیروزی رساندند و در طی چهل سال گذشته هم همواره در مقاطع حساس و مهم همین وحدت و همدلی و انسجام و یکپارچگی بوده که کشور ما را از بحران ها و خطرات و توطئه ها عبور داده است.

چون وحدت، رمز پیروزی و عامل بقای انقلاب است، دشمنی که با اساس این انقلاب و اساس این حرکت مخالف است، از ابتدا یکی از راهبردها و سیاست‌هایش را تمرکز بر استفاده از ظرفیت های قومی، قبیله ای و فرقه ها کرده است.

ما اگر گذشته را بررسی کنیم، می بینیم در این چهل سال، برخی از توطئه ها اساساً بر مبنای ظرفیت های قبیله ای، قومی، طائفه ای و فرقه ای همچون قائله های تجزیه طلبی شکل گرفته است. مثلاً زمانی که در برخی از مناطق و استان ها مسأله ای به وجود می آید، می بینیم که به نوعی، یک جریان قبیله ای- قومی کانون آن حرکت است.

خب امروزه در کشور ما وجود فرقه ها یک امر مسلَّم است، بالاخره در طی سده های گذشته، از زمانی که انگلیسی ها در کشور ما نفوذ کردند، شروع به فرقه‌سازی نمودند و بعد از انقلاب هم به کار خود ادامه دادند. برخی فرقه ها شناخته شده بودند همچون فرقه ضاله بهائیت و برخی دیگر بعد از انقلاب به وجود آمدند همچون فرقه منافقین که با یک نوع گرایش خاص فقط خودش را قبول داشت، در سال های اخیر نیز فرقه هایی به وجود آمده اند همچون جریان انحراف و یا فرقه های دراویش که جریان های مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دنبال استفاده از ظرفیت های چنین فرقه هایی هستند، کما اینکه فرقه گنابادی که در سال گذشته در خیابان پاسداران اغتشاشاتی را تدارک دید، توسط رسانه های غربی مورد حمایت قرار گرفت، تا ابزاری باشد برای بهره گیری دشمنان نظام بر علیه انقلاب اسلامی ایران.

دشمن بر چهل سالگی انقلاب تمرکز کرده است، آنچنان که برخی مسئولین آمریکایی مانند جان بولتون و دیگران در نشست منافقین در پاریس شرکت، و بحث پایان بخشی انقلاب در چهل سالگی را مطرح می نمایند و این بدان معناست که برای رسیدن به هدف شومشان، به دنبال بهره گیری از ظرفیت های فرقه ها و گروه هایی است که واگرایی دارند. و علت آن هم این است که اولین ویژگی فرقه، قابلیت آسیب رساندن به وحدت و انسجام جامعه است، زیرا زمانی که جامعه فرقه فرقه شد، جنگ فرقه ها به راه می افتد.

 نکته دیگر این است که امروز دشمن به دنبال انسجام بخشی بین فرقه هاست تا جنگ احزابی را علیه جمهوری اسلامی ایران علم کند، برخی از اخبار حاکی از هم پیمانی 17 گروه، تشکل و فرقه برای ضربه زدن به ایران اسلامی است.

مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی)، در سال گذشته از نقشه دشمن رونمایی کردند، ایشان پس از اغتشاشات دی ماه 96 فرمودند: یک مثلث اینجا فعال است، آمریکایی ها و صهیونیست ها طراحی می کنند، عربستانی ها حمایت مالی می­ کنند. و بعد برخی از گروه ها و فرقه ها ازجمله منافقین را نام بردند که برنامه های آن ها را پیاده می کنند. دشمن به دنبال این است که با فشارهایی که می آورد، نارضایتی ایجاد کند بعد که زمینه های نارضایتی فراهم شد، فرقه ها و گروه ها بیایند و با اهداف خاص، نه با هدف گره‌گشایی از مشکلات مردم، با ایجاد بحران و نا امنی به نظام ضربه بزنند.

فلذا مسأله فرقه ها را از این زاویه باید دید، که مهم ترین تهدیدشان در چهل سالگی، برهم زدن انسجام، وحدت و نظم و آرامش و امنیت است، با ایجاد اخلال هایی که انجام می دهند. این اخلال گاهی در قالب ترور و بمب‌گذاری است، مثل آنچه در چابهار یا اهواز اتفاق افتاد، گاهی ممکن است تخریب اموال عمومی، حمله و درگیرشدن با نیروی انتظامی باشد؛ یعنی در واقع دشمن با استفاده از فرقه ها، دنبال امنیتی کردن فضای کشور است و این یک خطر و تهدید است که باید جدی گرفته شود.

  • مفاز: چگونه باید با این تهدید و خطر مقابله کرد؟

سردار جوانی: به نظرم چند اقدام و برنامه را باید در دستور کار داشته باشیم.

اول، بصیرت‌افزایی در جامعه نسبت به این گروه ها، فرقه ها و اهداف و برنامه هایشان و پیوندهایشان با بیرون و ارتباطاشان؛ چون مردم هرچه نسبت به اینها شناخت بیشتر و دقیق تری داشته باشند، کمتر تحت تأثیر تبلیغاتشان قرار می گیرند. البته چون الآن بخشی از اینها در فضای مجازی و رسانه ها و بعضا به صورت پوششی فعال هستند، سعی می کنند ماهیت خودشان را، وابستگی خودشان را، فرقه ای بودن خودشان را، افشا نکنند تا مردم را فریب دهند و با توجه به شرایطی که بخاطر مشکلات اقتصادی و نارضایتی وجود دارد، خودشان را پرچمدار مطالبات مردمی معرفی نمایند؛ لذا ضروریست مردم اینها را بشناسند، با اینها آشنا باشند تا تحت تأثیر قرار نگیرند.

دوم، اقدامات اطلاعاتی و امنیتی و شناسایی اینها و پیوند و ارتباطاتشان سرویس های غربی است تا از فعالیت های اینها در حوزه هایی که می خواهند به نوعی عملیات فریب را انجام دهند، ایجاد اغتشاش بکنند و از بستر نارضایتی ها سوء استفاده بکنند، جلوگیری شود؛ یعنی ما در کنار بصیرت‌افزایی که انجام می دهیم، باید کار اطلاعاتی و امنیتی انجام دهیم.

سوم، که شاید مهم ترین کار هست، این است که ما بسترها و زمینه هایی را که اینها از آن استفاده می کنند و بهره‌برداری می کنند را از بین ببریم و آن هم توجه به مردم است؛ یعنی خودِ نیروهای ارزشی انقلابی باید پرچمدار مطالبات مردم باشند و مسؤولین باید پیشگام باشند در حل مشکلات مردم، تا اینکه این ها از این فضا و شرایط سوء استفاده نکنند.

دشمن وقتی که در دهه اول نتوانست با آن اقداماتی که تصور می کرد دو ماهه، سه ماهه، دو ساله، سه ساله، انقلاب را شکست دهد و ناکام ماند، رفت برای برنامه های درازمدت. در بحث درازمدت، هم فرقه‌سازی در اولویت قرار می گیرد و هم استفاده از ظرفیت فرقه های موجود. اگر ما می بینیم فرقه گنابادی درحالی که اساساً اعلام می کردند ما کاری به سیاست نداریم، و بیشتر منزوی و گوشه گیر بودندو یکمرتبه درعرصه های سیاسی و یا اقتصادی فعال می شوند، باید متوجه باشیم که دشمن برای اقدام علیه امنیت ملی ما به دنبال استفاده از ظرفیت فرقه ها است.

در بهائیت هم اینگونه است زیرا وقتی ارتباطات این فرقه را با شبکه های رسانه ای غرب بررسی می کنیم می بینیم، زمانی که جمهوری اسلامی با فردی بخاطر جرمی که مرتکب شده است برخورد می کند، چون وابسته به فرقه بهائیت است، رسانه های صهیونیستی و بیگانه تحت حمایت حقوق بشر از آن فرقه دفاع می کنند که این خود نشان از وابستگی این فرقه به سرویس های غربی دارد.

  • نقش فرقه ها را در اوضاع کنونی چگونه ارزیابی می کنید؟

سردار جوانی: بدون تردید باید گفت که ما امروزه با مشکلی مواجه هستیم به نام شبکه نفوذ در داخل کشور، که در سیستم اداری ما، در سیستم اقتصادی ما، حتی در بانک های ما، اینها نفوذ کردند، شبکه هایی را ایجاد کردند و اینها درواقع همان ستون پنجم در زمان جنگ نظامی هستند، که امروزه دارند این‌گونه ضربه می زنند. حالا آن کسی که عامل مستقیم ضربه هست، یا می داند یا نمی داند، یا خودش وابسته هست یا نیست، اما آنچه مهم است این است که قطعاً فِرقی مثل بهائیت در این نفوذ نقش دارند.

چندی قبل، پُمپِئو با صراحت گفت که رئیس جمهور ترامپ، روی ظرفیت های داخلی مخالفین جمهوری اسلامی، حساب ویژه ای باز کرده است. بخشی از این ظرفیت های داخلی، همین بهائیت و گروه هایی هستند که یک نوع عناد و کینه ای را نسبت به جمهوری اسلامی دارند و  مخالفین به دنبال استفاده از آن هستند.

اگر بحث تحریم های فلج کننده را مطرح می کند، او بسنده به بحث فشار روی درآمدهای نفتی ما نمی کند، اخلال های اقتصادی را هم در داخل کشور ما دنبال می کند، که عامل ایجاد این اخلال ها، مثل آنچه که در بازار ارز و سکه و اینها اتفاق افتاد همین فرقه ها هستند.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

زندگی زناشویی بدون حضور خدا «تاریک و جهنم» است

ترفند‌ها و روش‌های شیطانی از منظر قـرآن

فرق میان سیاست متعالیه و سیاست متدانی چیست؟

خداوند انسان را به‌خاطر فراموش کردن برخی مسائل مذمّت کرده است

«عیون اخبارالرضا (ع)» منبعی سرشار از مضامین پایه برای نظریه‌پردازی سیاست اسلامی

مأموریت انبیا ایجاد تحول در زندگی انسان‌ها بود

بررسی زوایای سکولار شدن یک جامعه

سیره پیامبر (ص) در اداره بیت‌المال

چرا کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه ایران انتخاب شد؟

قیام امام حسین (ع) برای نهی از منکر بزرگ فقر، تبعیض و بی‌عدالتی

عوامل و نشانه‌های سربلندی در آزمون‌ها و ابتلائات

کرونا؛ ناگوارترین ضربه‌ای که می‌توانست به ایرانی‌ها بزند

موضع امام سجاد(ع) در برابر قیام‌های پس از عاشورا چه بود؟

بدون نظریه، شریعت منزوی و بی‌اثر می‌شود

فقر فرهنگی و فقر اقتصادی چه آثار زیانباری دارد؟!

نتیجه تفسیر علمی، سکولاریزه کردن قرآن است

دلهره و اضطراب و آثار آن

سوره اشک؛ آثاری خلاق و متفاوت

آداب نوآوری و اصلاح نگاه‌های دینی

اقتصاد سالم اسلامی در گرو اخلاق اقتصادی است

درمان بیماری‌های جسمی از نظر قرآن