پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

کد خبر: ۱۴۰۰

دی ماه سال ۹۷ بود که خبر عدم رویارویی قهرمان شطرنج ایران با حریفی از رژیم صهیونیستی بر خروجی رسانه‌های داخلی و خارجی نشست.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۸
به گزارش فرهنگ سدید؛ دی ماه سال ۹۷ بود که خبر عدم رویارویی قهرمان شطرنج ایران با حریفی از رژیم صهیونیستی بر خروجی رسانه های داخلی و خارجی نشست. پس از این رویداد رسانه های ضد انقلاب مشغول به هجمه علیه این ورزشکار شدند و تلاش کردند تا این اقدام قهرمان ایرانی را یک خسران در عرصه ورزش کشور جلوه دهدند. اما در ایران این وضعیت متفاوت بود و شطرنج باز قهرمان ایران به یک چهره مقاومت مبدل شده بود. آرین غلامی شطرنج باز قهرمان ایران از مدال قطعی خود گذشت و قهرمان شد. این واقعیت برای عده ای تعریف نشده بود. قهرمان ملی پس از مدتی کوتاه به حضور سردار قاسم سیمانی و رهبر معظم انقلاب اسلامی رسید. در این باره فرهنگ سدید با آرین غلامی قهمان ۱۷ ساله قائمشهری مصاحبه ای کرده است که در ادامه می آید:

اجازه دهید برای سوال اول سراغ اصل ماجرا برویم. می‌خواهم حاشیه‌ها را کنار بگذارم و این را بپرسم که یک ورزش کار سال‌ها تلاش می‌کند و روز‌های متمادی عرق می‌زید و از همه آنچکه می‌توانست اوقات فراغت خود را بگذراند می‌گذرد تا روز رنگ طلایی مدالش را ببیند، لحظه‌ای که به این تصمیم رسیدی تا از مقابله با ورزشکار رژیم غاصب صهیونیستی بگذری و مدالت را فدای ارزش هایت کنی چه حسی داشتی؟

آن لحظه فقط به این فکر می‌کردم که می‌توانم با این کارم به بچه‌ها و کودکان مظلوم فلسطین کمک کنم و تصاویرشون جلوی چشمم بود.
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب
اجازه دهید یک خاطره مشابه را برای شما نقل کنم و نظر شما را درباره این موضوع بپرسم. خانم مریم اسلامی که اصلاتا اهل شیراز هستند در سال ۸۷ برنده جایزه برترین زن مخترع جهان در کره جنوبی شد. در روزی که رهبر معظم انقلاب نیز در شیراز حضور داشتند مصادف با روزی بود که ایشان باید در کره جنوبی برای دریافت مدال خود حاضر می‌شدند، اما نرفتند. جالب است! گفتند که ارزش ده دقیقه دیدار با رهبر انقلاب برای من خیلی بیشتر است از دریافت مدال!. آقا آرین شما از مدالت گذشتی و همان مدالی را هم که در اختیار داشتی به رهبر انقلاب هدیه کردید، چه می‌شود که این حس از خودگذشتگی در انسان‌ها قهرمان به وجود می‌آید؟
بعضی وقت‌ها در زندگی آدم‌ها پیش میاد که لحظاتش خیلی ارزشمنده. دیدار با حضرت آقا اونقدر برام دلچسب و بی نظیر بود که هیچیک از قهرمانی هام شبیهش نبود. اهدای مدال من در واقع تشکر از همه حمایت‌های ایشون بود که میدونم چقدر مشغله دارن و بازهم به فکر جوان‌ها و نوجوان‌های کشورشون هستن و ایشون هم لطف کردن اون مدال رو دوباره به من هدیه دادن انگار که من از دست ایشون مدال گرفتم. همونطور هم نگهش داشتم. چون متبرک از دست ایشون شده.

از دیدارت برایمان بگو؛ از وقتی که خبر را شنیدی. چه طور به شما خبر دادند که به دیدار مقام معظم رهبری می‌روی؟
خب قبل از دیدار با حاج قاسم بامن تماس گرفتند برای دیدار با آقا، اما روزی که اعلام کرده یودند برای دیدار متاسفانه من باید توی اون روز تونس می‌بودم، ولی توی دیدار با حاج قاسم وقتی توضیح دادم موضوع رو ایشون لطف کردند و قول دادند که دیدار زودتر انجام شود و همین هم شد و من یک روز زودتر رفتم دیدار آقا.

قبل از دیدار چه حسی داشتی؟
حسش اصلا قابل بیان نیست یک شوق راز آلود همراه با کمی استرس و کنجکاوی.

ماجرای دیدار را برایمان تعریف کن. گویا خانواده هم با شما در این دیدار حضور داشتند؟
بله در اون دیدار خانوادم هم بودند و خب تشریفات ملاقات انجام شد و برای نماز ظهر و عصر خدمت آقا رسیدیم. جمعی از مسئولین هم بودند حاج قاسم هم بود. بعد از نماز ملاقات حضوری انجام شد و خیلی هم شیرین و صمیمی و پدر و فرزندی بود. مثل یک رویا.
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب
 
از روایت دیدار با سردار قاسم سلیمانی برایمان بگو. مفصل شرح بده چه شد که سردار مقاومت و ایستادگی با آرین از خود گذشته دیدار و گفتگو کردند؟ این دیدار در حاشیه مراسم بود یا خصوصی؟
دیدار حاج قاسم کاملا غافلگیرانه بود. صبح پنجشنبه که عصرش حاج قاسم در یادواره شهدای بابل سخنرانی داشت با من تماس گرفتند که بروم ملاقاتشان. حس عحیبی بود اولش فکر کردم یک آدم خشک نظامی و یک ژنرال کاملا جدی رو ملاقات می‌کنم، اما دقیقا تصوراتم برعکس واقعیت بود. یک مرد مهربان و صمیمی و نورانی. سرشار از محبت و عاطفه. بار‌ها منو در آغوش کشید و بوسید و هدیه زیباشون هم که همه دیدن و خیلی هم معروف شد. دیدار با ایشان در حاشیه مراسم بود. اما خصوصی

آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب

فکر می‌کردی که روزی به چنین جایگاهی برسی که از سوی بزرگترین شخصیت‌های ملی و مذهبی ایران مورد تقدیر واقع بشی؟
خب هر ورزشکاری در زندگی اش برنامه و هدف بزرگ دارد برای موفقیتش، اما خب این دیدار‌ها خیلی خاص و دور از تصور بود و خیلی برایم ارزشمند است.

پشیمان که نیستی؟ اگر باز هم با حریف رژیم صهیونیستی روبه رو شوی باز از مدالت می‌گذری؟
چرا باید پشیمان باشم وقتی خودم با انتخاب و اندیشه خودم تصمیم گرفتم و برای این تصمیمم خیلی هم خوشحالم و خدارو شکر میکنم.
حتما دوباره این کار رو خواهم کرد.


بعد از اینکه از مقابله یا حریف خود گذشتی، واکنش مردم به این اقدام تو چه بود؟ جایی هم نامهربانی و کم لطفی شد؟
خب همان شب مردم در صفحه اینستاگرامم خیلی ابراز محبت کردند و بعدش هم که دیگر کاملا مرا مورد لطف و توجه خودشان قرار دادند.
نامهربانی و کم لطفی‌ها را که نباید گفت، خدا خودش جبران کننده است و منم توکلم به اوست.

آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب

بحث جذاب موفقیت‌های شما موجب شد یادمان برود بپرسم، چه شد که ورزشکار شدی؟ از کجا شطرنج را شروع کردی؟
خب از ۵ سالگی شروع کردم، چون پدرم مدرس شطرنج بود ودر ۷ سالگی قهرمان جهان شدم و تا امروز هم ادامه دادم.
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب

چه مدال آوری‌هایی در این رشته کسب کرده ای؟
شش مدال طلای جهانی و آسیایی دارم و الحمدلله در اکثر مسابقات هم موفق بودم. ناکامی هم جزوی از ورزش است و باید یک ورزشکار با آن کنار بیاد و انگیزه اش را برای موفقیت‌های بعدی حفظ کند.
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند به مراتب درخشان تر از امروز است/ رازهای قهرمان شطرنج ایران در دیدار با رهبر انقلاب

این سوالی که می‌پرسم هم برای خود من جالب است و اصولا فکر می‌کنم که یک دغدغه برای دیگر جوانان هم باشد. یک ورزشکار حرفه‌ای در درس هایش چه قدر موفق است؟
الحمدلله درسم خوبه و در رشته تجربی نمرات خوبی دارم که جا داره از مدیران و معاونین و دبیران خوب مدرسه ام دبیرستان شهید مطهری قائمشهر تشکر کنم.


یک سوال دیگر در این زمینه می‌پرسم و وارد بحث دومم می‌شوم. گله کن. بی واسطه و بی پرده گلایه خود از فدراسیون و وزارت و دولت بگو تا منِ خبرنگار. کجا کم گذاشته‌اند؟
من اهل گله و شکایت نیستم و امیدوارم همه چیز به عدالت و درستی انجام بشه


ارزیابی خودت را از دستاورد‌ها و پیشرفت‌های نظام جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته علیرغم تمام تحریم‌ها، تهدید‌ها، جنگ فرهنگی و نظامی، برایمان بگو؟
انقلاب اسلامی مثل یک رود خروشان در حال حرکت است و دستاورد‌های فراوانش قابل شمارش نیست. شاید من هم یکی از دستاورد‌های این نظام اسلامی به حساب بیایم که با بها دادن و ایجاد اعتماد به نفسی که اینجا در کشور خوبم و در فضای نظام اسلامی بهم دادن تونستم به اینجا برسم.آیا خودتان را مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شد، می‌دانید؟ چگونه؟ (چه وظایفی را برای خود برمی شمارید؟)
حتما همینطور است، چون مخاطب اصلی این بیانیه جوان‌ها هستند؛ و باید با مطالعه دقیق سهم خودمان را از این بیانیه مهم انتخاب و به آن عمل کنیم.


شما که نسل سوم انقلاب هستید آینده کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
آینده این کشور همان طور که آقا فرمودند: به مراتب درخشان‌تر از امروز است.
قدر نظام و رهبر و مردم خوبمان را بدانیم. از همه مردم عزیز مخصوصا رهبر عزیزم میخواهم مرا دعا کنند. امیدوارم با کارهایم دل خانواده‌های شهدا رو شاد کرده باشم. ممنونم از شما بخاطر این گفتگو.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین