پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

میرزایی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک سیر کمالی از انقلاب تا امروز را طی کردیم. امروز شعر پیچیده و پیشرفت کرده‌ای را در همه قالب‌ها و نسل‌ها داریم و شاهدیم که نسل‌های خیلی جوان هم توانستند آثار خوبی را به وجود آورند. نسل انقلاب بنیاد این گفتمان را گذاشتند، اما باید طوری باشد که گفتمان بین نسل انقلاب و نسل جدید قطع نشود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۸
محمد سعید میرزایی شاعر و ترانه‌سرا در گفت‌وگو با فرهنگ سدید درباره وضعیت شعر چهار دهه اخیر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوطیقای شعری تغییر کرد وشعر دچار یک دگر دیسی بنیادی شد.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک سیر کمالی از انقلاب تا امروز را طی کردیم. امروز شعر پیچیده و پیشرفت کرده‌ای را در همه قالب‌ها و نسل‌ها داریم و شاهدیم که نسل‌های خیلی جوان هم توانستند آثار خوبی را به وجود آورند. نسل انقلاب بنیاد این گفتمان را گذاشتند، اما باید طوری باشد که گفتمان بین نسل انقلاب و نسل جدید قطع نشود.
میرزایی درخصوص چگونگی گسترش شعر انقلاب در بین عموم مردم، گفت: در راستای گفتان سازی شعر انقلاب رسانه‌ها و مطبوعات باید تلاش بیشتری کنند، نمونه‌های خوب شعری را به مردم خوب معرفی کنند و شاعران برجسته را بشناسانند. با تشکیل انواع جشنواره‌ها و حمایت از شاعران نیز می‌شود این کار را انجام داد.
این شاعر کشورمان با اشاره به نقش نهاد‌ها و سازمان‌ها را در کمک به شعر انقلاب تصریح کرد: شعر یک ثروت ملی است و از این نظر باید بستر آن تقویت شود. چراکه یک عنصر فرهنگ ساز و هویت ساز است. چرا که مردم شاعر را باور دارند و حرف‌های او با زبان شعر را باور می‌کنند.
وی ادامه داد: به نظر من نهاد‌ها کم کاری کردند و وزارت ارشاد نه شان شعر و نه شان شعر انقلاب را رعایت نکرد. اهل بیت ما بسیارعالی با شاعران برخورد داشتند، اما روش مدیران ما اینگونه نیست. مدیران باید سیره اهل بیت را پیش بگیرند و شاعر که آن قدر مورد استقبال اهل بیت بود پشتیبانی کنند چرا که هیچ هنری مثل شعر نیست یک هنر کم هزینه و با تاثیر گذاری بالا.
میرزایی در پایان اظهارات خود گفت: دنیا هم همینگونه است و روی قلب و ذهن کار می‌کند. غیر ازهنر و بالاخص شعر چه چیز می‌تواند روی قلب و ذهن تاثیر بگذارد. اکنون سینمای ما مدیون شعر است چراکه در شعر انقلاب قیصر و سلمان هراتی نشانه شناسی را آوردند و سینما از آن بهره گرفت، اما اکنون می‌بینیم توجهی به شعر نمی‌شود. البته سیاست گذاری‌هایی از جمله جشنواره شعر فجر شده است، اما وضع باید بهتر بشود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین