پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

امروزه می‌توان از بینافرهنگی و روابط انسانی تحت عنوان گردشگری تعالی بخش یاد کرد که در مناطق مختلف جهان و با حضور در میان جوامع بومی و محلی و مقاصد متنوع گردشگری و کسب تجربه جدید و نو در پی ادراک مفهوم معنوی در بستر گردشگری تعالی بخش هست.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۵ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
گروه اجتماعی فرهنگ سدید- منوچهر جهانیان: افق‌های آینده گردشگری نشان از ضرورت و نیاز فرهنگی جامعه و خانواده‌ها در جهت کسب دانش و آگاهی وکشف ناشناخته‌های پیرامون جهان هستی دارد. گردشگران امروزی با هدف آشنایی از تاریخ و تمدن، فرهنگ و روابط بینافرهنگی و روابط انسانی در مسیردست یافتن به ناشناخته‌ها و پی بردن به ذات هستی از طریق سیر در آفاق و انفس که در کلام نورانی وحی و سایر کتب آسمانی بدان اشاره شده است.
این همان شناخت و آگاهی دربستر زندگی برای رسیدن به آرامش، کمال و اعتلای انسانی است که در گونه‌های مختلف گردشگری می‌توان آن را جستجو نمود و امروزه می‌توان از آن تحت عنوان گردشگری تعالی بخش یاد کرد که در مناطق مختلف جهان و با حضور در میان جوامع بومی و محلی و مقاصد متنوع گردشگری و کسب تجربه جدید و نو در پی ادراک مفهوم معنوی در بستر گردشگری تعالی بخش هست.
سرزمین نورانی و مقدس مناطق جنگی جنوب، غرب و شمال غرب کشور و همچنین منطقه خلیج همیشه فارس که یادآور رشادت‌ها و دلاوری‌ها و ایثارگری‌های مردان آسمانی و از جنس نور در دوران دفاع مقدس است. همچنین یادمان ها، موزه‌ها و باغ موزه‌ها که به نوعی یادآور خاطرات و یک حس نوستالوژیک، احساسی، عاطفی وتعلق خاطر به آن دوران و مکان‌های پاک و مقدس را تداعی می‌کند، به عنوان مقاصدی که می‌توان آن‌ها را در گردشگری تعالی بخش با رویکردی نو وخلاقانه دسته بندی نمود. هر ساله پذیرای خیل عظیمی از هموطنان و علاقمند ازاقصی نقاط ایران و جهان برای بازدید از این مناطق تحت عنوان راهیان نور به این مکان¬ها سفر می‌کنند. کشور ایران با توجه به توانمندی‌های بی نظیر در گونه‌های مختلف گردشگری از جمله گردشگری تعالی بخش در مناطق عملیاتی، یادمان ها، آثار و ارزش‌های هشت سال دفاع مقدس می‌تواند به عنوان قطب گردشگری تعالی بخش با رویکرد‌ی نوین و خلاقانه و با محوریت بازدید از مناطق جنگی در عرصه‌های داخلی و بین المللی معرفی شود. این مهم با عزم ملی وسیاستگذاری دربخش‌های مرتبط با گردشگری، برنامه ریزی مطلوب و متناسب با توانمندی‌ها والزامات حضور موفق در این عرصه به ویژه در عرصه بین الملل می‌تواند کشور جمهوری اسلامی ایران را به عنوان قطب گردشگری تعالی بخش معرفی نماید.
 
 
 

منوچهر جهانیان: رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین
پرطرفدارترین