پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه
معاون مرکز ملی فضای مجازی:

گزارش وزارت ارتباطات درباره پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حد یک پاورپوینت است!

آسوشه:گزارشی که از وزارت ارتباطات به دست ما رسیده یک پاورپوینت و فایل ارائه است و یک گزارش رسمی فنی و دارای ابعاد پروژه‌ای نیست. با توجه به محتوای این گزارش احتمالا کارشناسان آقای جهرمی بین تفاوت شبکه ملی اطلاعات با خدمات دولت الکترونیک دچار اشتباه شدند!
حامد فشی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد

اصالت نظام ایجادشده در اینستاگرام سرگرمی، عدم عقلانیت و هجوگویی است/ رهبری با کنشگری مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی در فضای مجازی موافق هستند، نه رهاشدگی در هر زمین و زمانی/ کارکرد فضای‌مجازی غیربومی در تولید محتوا علیه ایران یک واقعیت عینی است

کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: نظامی که برای اینستاگرام تعیین‌شده مفهومی متشکل از سرگرمی، هجو، هزل و عدم یا ضعف عقلانیت است. حال اگر بخواهید تمام انرژی خود را صرف این فضا کنید که از عقلانیت دم بزنید اگر مخاطب یا اصطلاحاً فالووری هم‌کسب شود به‌احتمال فراوان اکثریت همان‌هایی خواهند بود که به سایت شما سر می‌زنند و یا به‌صورت فیزیکی یکدیگر را می‌بینید.
تحلیل «فرهنگ سدید» از سرانجام برجام

ظریف در محاق دیپلماسی شعاری و روحانی در عمق خودنمایی جهت کسب آرا

دولت در سال های ابتدایی حیات خویش به تبع احساس و شیطنت های سیاسی حملات شدیدی به ساختارهای دیپلماتیک کشور و ایضا افراد و گروه های دیپلمات در دولت قبل کرد و حتی رییس دولت نیز تا جایی رسید که پشت تریبون های سفرهای استانی که مجالی برای حل مشکلات ریز و درشت و معیشت فراموش شده مردم باید باشد به ادبیات زننده ای که تا به حال سابقه نداشته و یا حداقل کم سابقه بوده مبادرت کردند.
ابراهیم مهرانی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

آسیب‌زاترین شبکه اجتماعی دنیا در کشور ما آزاد است/ فضای مجازی یا فضای واقعی ناملموس؟ / شورای عالی فضای مجازی کدام یک از دستورات رهبر انقلاب را محقق کرد؟ / نگاه ابزاری به رسانه غلط است

مولف کتاب رسانه و والدین دیگر: متاسفانه برخی از مسئولین به رسانه‌ها بیشتر به چشم ابزاری نگاه می‌کنند؛ نگاه ابزاری باعث می‌شود مردم دچار بدبینی به نظام شود. برای مثال بریتانیا اعلام کرده که شبکه اینستاگرام، آسیب زاترین شبکه اجتماعی دنیا است اما این شبکه در کشور ما آزاد است، توئیتر که فارغ از مالکیت آن، متن محور و به نظرم فضای فرهیخته محور است فیلتر شده است.
چرا تلویزیون "شوق‌پروازها" را فراموش کرده؟

ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

دختر شهید بابایی با اشاره به ماندگاری سریال «شوق پرواز» از عدم ساخت و استمرار نمایش شخصیت‌های بزرگ و قهرمانان معاصر گلایه کرد و گفت: نمی‌دانم چرا در این روزگار، «شوق‌پروازها» فراموش شده‌‎اند؟
عضوحقیقی‌شورای‌عالی فضای‌مجازی در دیدار اساتید با رهبر انقلاب:

«کلیدی» شورای عالی فضای مجازی را  قفل کرده است/ بومی‌سازی فضای مجازی کمتر از فناوری‌های هسته‌ای و موشکی نیست/ شعار "عزت و اقتدار" در فضای مجازی باید به یک گفتمان در سطح دانشگاه‌ها و مسئولین کشور تبدیل شود

دکتر جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، به طرح دغدغه‌ها و راهکار‌هایی حول فضای مجازی در محضر مقام معظم رهبری پرداختند.
گزارش فرهنگ سدید از کش‌و‌قوس‌های طولانی تلگرام؛

بازگشت هاتگرام و تلگرام طلایی با پوششی جدید/ پوسته‌هایی که به پیام‌رسان تبدیل می‌شوند

ماجرای فیلتر شدن تلگرام اصلی در ماه‌های اخیر، با حواشی بسیاری همراه بود تا جایی که عده‌ای با سنگ اندازی‌ تلاش کردند از فیلترینگ این پیام رسان خارجی جلوگیری، و برخی نیز با استفاده و رواج نسخه‌های فارسی تلگرام برای پیشبرد اهداف خود و دادن تنفس مصنوعی به تلگرام بهره بردند.
حجت الاسلام سعیدی فاضل در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

جبرگرایی برخی مسئولین عامل نابودی رسانه‌ها/ عده‌ای در داخل یا رسانه ستیزند یا رسانه پرست/ نباید در فضای مجازی دوگانگی ایجاد شود

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه گفت: در کشور ما برخی رسانه ستیز و برخی رسانه گریز هستند، بعضی ها هم رسانه پرست و برخی هم تعامل با رسانه دارند. این‌ها چهار نگاه به رسانه است که گاهی اوقات با هم خلط شده اند.
حسین غفاری در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

آموزش سواد رسانه‌ای، عاری از تدابیر حاکمیتی ابتر است/ «شفافیت»، «عدم تعارض منافع» و «عدم انحصار» سه اصل توسعه متوازن فضای رسانه‌ای-مجازی/ سواد رسانه‌ای در ایران گرفتار سیاست و منافع اقتصادی پنهانی است

کارشناس سواد رسانه‌ای: بخشی از مشکلات ناشی از وظایف بر زمین مانده حاکمیت است و ربطی به سواد رسانه‌ای ندارد. حاکمیت وظیفه دارد امنیت، سلامت و بهداشت عمومی را تأمین کند و توسعه بدهد. به همین نسبت حاکمیت وظیفه دارد زمینه تربیت سالم را هم فراهم کند. این فقط برای اسلام نیست.
محمد صرفی

«جان لوکاره» ما کجاست؟

سریال گاندو را می‌توان یکی از جنجالی‌ترین سریال‌های تاریخ صدا و سیما دانست. حجم و کیفیت واکنش‌ها و جنجال‌های مرتبط با این سریال غیرمنتظره نبود، تا جایی که پای آن به جلسه هیئت دولت نیز کشیده شد و واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور پس از این جلسه و در جمع خبرنگاران بطور مفصل سریال را نواخت.
۱