پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۱۰)

زرشناس: رسانه‌های نئولیبرال، مفسدین اقتصادی را بزک‌کرده و به مردم معرفی می‌کنند/ قهرمان سازی از افراد مفسد در برخی از رسانه ها/ چرا باید مفسد فی الارض در برخی از رسانه‌ها تیتریک بشود؟ / تولید اندیشه و گفتار در حوزه کاغذی صورت می‌گیرد/ نئولیبرال‌ها و سرمایه‌داران با ابزار‌های رسانه‌ای خود اقتصاد را مدیریت می‌کنند/ اقتصاد نئولیبرالی کشور محصول هاشمی است

زرشناس گفت: پشت‌صحنه جریان‌های لیبرالی را ببینید این‌ها با زدوبند و استثمار فساد ایجاد می‌کنند این‌ها همه حاصل نظام سرمایه‌داری هستند، منتهی در مطبوعات و نشریات این نوع افراد فاسد را بزک‌کرده و تطهیر شده به جامعه معرفی می‌کنند و از این افراد قهرمانانی می‌سازند.
در پاسخ به اظهارات شریعتمداری

مهاجرانی: ۲۲ بهمن یک رفراندوم بود + فیلم

وزیر لندن نشین دوران اصلاحات به سیاه نمایی‌های رسانه سلطنتی انگلیس علیه ایران پاسخ داد.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۹)

وکیلی: برخی از رسانه‌ها می توانند عاملی به دامن زدن فساد باشند/ اصل 44 را به‌خوبی اجرا نکرده‌ایم/ رانت، در عرصه خصوصی به‌ندرت دیده می‌شود/ پاسخ ندادن «محمد وکیلی» به سوال حمایت روزنامه تحت امر، از برخی مفاسد

وکیلی گفت: برخی از رسانه‌ها می توانند عاملی برای دامن زدن فساد باشند و این برخلاف روح آزاد بودن رسانه هاست.

شخصیت پردازی و روایت لازمه بازی‌های ایرانی

یکی از جنبه‌های تولید بازی‌ها که بداند کمتر پرداخته شده است بی‌شک جنبه هنری آنهاست. متاسفانه این جنبه مقابل مباحث دیگر این حوزه نظیر اثرات خشونت، مسائل شناختی و روانشناسی و گاهی مسائل حاشیه‌ای کاملاً به حاشیه رانده است.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۸)

نقوی حسینی: برخورداری برخی از مفسدان اقتصادی از امتیاز نشریه و روزنامه/ هدف از تطهیر مفاسد اقتصادی، بازگشت دوباره آن‌ها به چرخه اقتصاد است/ سیستم بانکی شفافی نداریم/ یکی از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی استقلال اقتصادی بود/ عامل اصلی فساد و رانت در اقتصاد کشور، رسوخ مدیران غرب‌گرا است

نقوی حسینی گفت: معمولاً فساد اقتصادی پشتوانه رسانه‌ای دارد. وقتی دنبال می‌کنیم کانون‌های فساد اقتصادی را مشاهده می‌کنیم که یک رسانه‌های پرقدرت پشت آن است و از آن‌ها حمایت می‌کند.
دبیرکمیته فضای مجازی انجمن علمی حوزه های علمیه در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:

چرا در فضای مجازی استاندارد، کنترل و مهارتی برای کسب موجود نیست/مدیریت فضای مجازی نیاز به یک انقلاب دارد/ در حوزه سواد رسانه ای، انرژی فعالان صرف تعارض گفتمانی می‌شود

دبیرکمیته فضای مجازی انجمن علمی حوزه های علمیه گفت: اگر بخواهیم یک اتومبیلی بخریم، حتماً باید قبل از رانندگی گواهینامه آن را کسب کنیم کارت ماشین و معاینه فنی را دریافت کنیم و بعد از آن به رانندگی بپردازیم، یعنی رانندگی یک اسباب و لوازمی دارد که باید کسب و تهیه شود چرا در فضای مجازی استاندارد، کنترل و مهارتی برای کسب موجود نیست.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

وضعیت مطبوعات، قبل و بعد از انقلاب اسلامی/ امام خمینی (ره) به دنبال شکست انحصار امپریالیسم رسانه‌ای و هویت بخشی به سبک رسانه‌ای جدید بود/ مطبوعات باید یک مدرسه سیار باشند

در سال‌های ۵۶ و ۵۷ که اوج نهضت انقلابی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) بود، مطبوعات که پس از یک دوره تعطیلی، به آزادی نسبی رسیده بودند، به ویژه در دوره شریف امامی، ازهاری و بختیار در جعل حوادث و اخبار و منفی جلوه دادن اقدامات انقلابی و بزرگ کردن اهداف رژیم پهلوی کوشا شدند، همچنین نقش مطبوعات وابسته در این دوره افزون‌تر است. با تعطیلی مطبوعات در دوره ازهاری و با روی کار آمدن بختیار و با رونق کار انقلابی ها، مطبوعات نقش تهاجمی تری نسبت به مردم ایفا کردند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

مقایسه تاثیرات رسانه و فضای مجازی با سلاح های شیمیایی

براساس پژوهش های انجام شده بمب شمیایی سلاحی برای کشتن، وارد کردن صدمات جدی و یا ایجاد انواع معلولیت ها است. این سلاح‌ها بر اساس اثرات مختلفی که بر بدن افراد می گذارد.
کارشناس فضای مجازی در مصاحبه با سایت «فرهنگ سدید»:

اقدامات خوبی در جهت آموزش سواد رسانه‌ای در کشور مشاهده نمی‌کنیم

کارشناس فضای مجازی گفت: فضای فعلی نه بانی درست‌وحسابی دارد و نه فعالیت قابل‌توجهی در آن انجام می‌شود. به نظر بنده در مرتبه اول، تا آموزش و پرورش و صدا سیما به معنی واقعی کلمه، پای‌کار نیایند، یقیناً اتفاق خاصی را نمی‌توانیم درزمینه سواد رسانه‌ای داشته باشیم.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۷)

رحمانیان: فردی که محکوم شده است نباید فرصتی پیدا کند تا کارهای گذشته خود را انجام دهد و وارد قدرت شود/ اگر در جامعه‌ای نتوان عیب‌ها را شمرد، آن جامعه فاسد است/تصمیم‌گیری مسئولان در اتاق‌های شیشه‌ای و شفاف، راه برون‌رفت از فساد/ در دنیا رسانه‌هایی که فساد را افشا می‌کنند، امتیاز می‌گیرند/ اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه جدی شود باید رسانه‌های مستقل و آزاد باشند/ما اعتقاد نداریم که آقای کرباسچی فاسد بوده!!!

رحمانیان گفت: زمانی که جامعه به سمتی می‌رود که آدم‌های فاسد در آن برجسته می‌شوند؛ در حقیقت تجلی یک جامعه افراد سالم آن هستند و اگر جای آنکه چهره افراد سالم نمایان شود، چهره افراد ناسالم متجلی شود، یک سلسله آموزش غیررسمی و غیر نهادی صورت می‌گیرد.
۱