تاثیر سواد رسانه‌ای و استفاده مناسب از فضای مجازی
حق‌وردی طاقانکی
سواد رسانه‌ای در گام نخست الزامی است، اما الزاماً منجر به یک کنش و رفتار نمی‌گردد و زمانی این اتفاق روی می‌دهد که دانش سواد رسانه‌ای فرد به مرحله "خردمندی" رسیده و این دانسته‌ها را عملیاتی نماید.
فقر سواد رسانه‌ای در برخی مسئولین حوزه فضای‌مجازی وجود دارد/ فضای‌مجازی به فضای تربیت تبدیل شود
مؤمن نسب در گفتگو با «فرهنگ سدید»؛
کارشناس فضای‌مجازی با اشاره به تعریف سواد رسانه‌ای گفت: تهدیدات فضای‌ مجازی کاملاً ملموس است که به علت پایین بودن سواد فضای‌مجازی، بسیاری از افراد مختلف دچار معضلات و مشکلات جبران‌ناپذیری شده اند.
بازگشت هاتگرام و تلگرام طلایی با پوششی جدید/ پوسته‌هایی که به پیام‌رسان تبدیل می‌شوند
گزارش فرهنگ سدید از کش‌و‌قوس‌های طولانی تلگرام؛
ماجرای فیلتر شدن تلگرام اصلی در ماه‌های اخیر، با حواشی بسیاری همراه بود تا جایی که عده‌ای با سنگ اندازی‌ تلاش کردند از فیلترینگ این پیام رسان خارجی جلوگیری، و برخی نیز با استفاده و رواج نسخه‌های فارسی تلگرام برای پیشبرد اهداف خود و دادن تنفس مصنوعی به تلگرام بهره بردند.
مدل فعلی سواد رسانه‌ای در ایران، آمریکایست نه اسلامی
شایان فخاری در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: آن چیزی که در کتاب‌های درسی مطرح می‌شود و خود آقایان هم اذعان دارند، اکنون مدل سواد رسانه‌ای آمریکایی در کشور پیاده می‌شود؛ شاید کار اسلامی هم شده باشد -برای مثال یکسری واژه‌ها را تغییر دادند و مثلاً گفتند در مصرف تحرک داشته باشیم یا می‌گویند کاربر باید خودکنترلی داشته باشد-، اما پارادایم آن اسلامی نشده است و برخی معتقدند به دلیل آن‌که سواد رسانه‌ای یک مهارت است لزومی به تغییر ندارد.
اصالت نظام ایجادشده در اینستاگرام سرگرمی، عدم عقلانیت و هجوگویی است/ رهبری با کنشگری مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی در فضای مجازی موافق هستند، نه رهاشدگی در هر زمین و زمانی/ کارکرد فضای‌مجازی غیربومی در تولید محتوا علیه ایران یک واقعیت عینی است
حامد فشی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد
کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: نظامی که برای اینستاگرام تعیین‌شده مفهومی متشکل از سرگرمی، هجو، هزل و عدم یا ضعف عقلانیت است. حال اگر بخواهید تمام انرژی خود را صرف این فضا کنید که از عقلانیت دم بزنید اگر مخاطب یا اصطلاحاً فالووری هم‌کسب شود به‌احتمال فراوان اکثریت همان‌هایی خواهند بود که به سایت شما سر می‌زنند و یا به‌صورت فیزیکی یکدیگر را می‌بینید.
«کلیدی» شورای عالی فضای مجازی را  قفل کرده است/ بومی‌سازی فضای مجازی کمتر از فناوری‌های هسته‌ای و موشکی نیست/ شعار
عضوحقیقی‌شورای‌عالی فضای‌مجازی در دیدار اساتید با رهبر انقلاب:
دکتر جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، به طرح دغدغه‌ها و راهکار‌هایی حول فضای مجازی در محضر مقام معظم رهبری پرداختند.
آسیب‌زاترین شبکه اجتماعی دنیا در کشور ما آزاد است/ فضای مجازی یا فضای واقعی ناملموس؟ / شورای عالی فضای مجازی کدام یک از دستورات رهبر انقلاب را محقق کرد؟ / نگاه ابزاری به رسانه غلط است
ابراهیم مهرانی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
مولف کتاب رسانه و والدین دیگر: متاسفانه برخی از مسئولین به رسانه‌ها بیشتر به چشم ابزاری نگاه می‌کنند؛ نگاه ابزاری باعث می‌شود مردم دچار بدبینی به نظام شود. برای مثال بریتانیا اعلام کرده که شبکه اینستاگرام، آسیب زاترین شبکه اجتماعی دنیا است اما این شبکه در کشور ما آزاد است، توئیتر که فارغ از مالکیت آن، متن محور و به نظرم فضای فرهیخته محور است فیلتر شده است.
جبرگرایی برخی مسئولین عامل نابودی رسانه‌ها/ عده‌ای در داخل یا رسانه ستیزند یا رسانه پرست/ نباید در فضای مجازی دوگانگی ایجاد شود
حجت الاسلام سعیدی فاضل در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه گفت: در کشور ما برخی رسانه ستیز و برخی رسانه گریز هستند، بعضی ها هم رسانه پرست و برخی هم تعامل با رسانه دارند. این‌ها چهار نگاه به رسانه است که گاهی اوقات با هم خلط شده اند.
چرا بازی با محتوای خشونت‌آمیز و ضد اخلاقی سومین بازی پرطرفدار در ایران است!/ دوگانه سواد رسانه‌ای و فیلترینگ دوگانه غیرواقعی است/ «دسترسی» و «سیاست‌های رسانه‌ای» موضوع مغفول سواد رسانه‌ای
مهدی حق‌وردی طاقانکی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
کارشناس حوزه سواد رسانه‌ای: موضوع پیامدسنجی استفاده از فضای مجازی متأسفانه گاه به‌طور صحیح، اما ناقص و بخشی نگری موردتوجه قرارگرفته است. وضعیت فعلی ناشی از یک شکاف بین ورود و استفاده از رسانه‌ها و آموزش استفاده از این رسانه‌ها است، یعنی اگر رسانه‌ها را به‌عنوان یک ابزار تلقی کنیم، ابتدا ابزار در اختیار افراد قرارگرفته و سپس تلاش شده نحوه استفاده و فرهنگ استفاده به استفاده‌کنندگان آموزش داده شود.