شبکه‌های اجتماعی و پایان روابط اجتماعی/ سواد رسانه‌ای باید از مدارس آغاز شود/ راه‌اندازی اینترانت نادیده‌گرفتن نیاز‌های مردم است
پرونده ویژه «هویت مجازی»/ شریفی در گفت‌وگوی مشروح با سدید:
کارشناس مسائل اجتماعی گفت: امروزه شبکه‌های اجتماعی یکی از منابع مهم شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی در جامعه محسوب شده و نقش بسیار بزرگی را در شکل گیری هویت اجتماعی بازی می‌کند که این فضا از جهاتی باعث تقویت انسانی و گاهی باعث تخریب می‌شود.
تاثیر شبکه‌های مجازی بر هویت اجتماعی
دکتر شهلا باقری
در فضای مجازی افراد به دلیل ورود به دنیایی با تکثر ارتباطات و عدم محدودیت زمانی و مکانی دائم می‌توانند هویت اجتماعی خود را تغییر دهند و دارای هویت اجتماعی منعطف و تغییر پذیر که در واقع از خصوصیات جوامع مدرن و فضا‌های ارتباطی و سایبرنتیک است باشند.
رفع فیلتر تلگرام؛ خبری جنجالی که تکذیب شد
رفع فیلتر یک ادعای ساده یا پروژه عملیات روانی؟
پس از اینکه با دستور قضایی شبکه پیام رسان تلگرام فیلتر شد؛ هر از چند وقتی خبر‌هایی مبنی بر رفع فیلتر آن منتشر می‌شود؛ شب گذشته یک کانال خبری به نقل از ابوالحسن فیروزابادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور مدعی شد که تمامی اعضا با رفع فیلتر تلگرام موافق هستند.
تربیت رسانه‌ای ضرورت زیست سالم در فضای‌مجازی/ سیاست‌های رسانه‌ای باید در جریان هدایت الهی باشد
کارشناس رسانه در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
محمدحسن عبدالصمد گفت: امروز سیاست‌های رسانه‌ای به‌ جای اینکه در جهت ترویج اشرافی گری، حرص و تفاخر باشد می‌تواند در جهت جریان هدایت الهی باشد، می‌توان فرهنگ "ترجیح خوب‌تر از خوب" و "ایثار" را ترویج دهد.
در باب یک کتاب و چگونگی تربیت رسانه‌ای نسل هزاره سوم
معصومه نصیری
یک قرن پیش زمانی که مارشال مک لوهان از دهکده جهانی آن‌هم در عصر قدرت نگرش‌های فرهنگ‌گرایانه و پارادایم اثرات محدود، سخن می‌گفت و اساساً کل فناوری‌های رسانه‌ای از الفبا تا کامپیوتر را در امتداد انسان قلمداد می‌کرد، تصور روزی که زندگی بدون رسانه فاقد معنا باشد برای مردمان آن روز دور از ذهن بود.
نقدی بر نقد بازی
سید رحیم هاشمی
نقد بازی می‌بایست در مسیر درست خود و بر مبنای روشهای علمی و هنری قرار گیرد. آنچه که امروز در نظام ژورنالیستی کشور دیده می‌شود توصیفی تمجیدگونه از یک بازی خوب ساخته شده از لحاظ فنی است.
بینش واقع‌بینانه مسئولین به حقایق رسانه‌ها از فعالیت ناسالم جلوگیری می‌کند/ ترویج سواد رسانه، نقض غرض حاکمان رسانه است
حجت‌الاسلام کهوند در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
امروز نیازمند "بصیرت رسانه ای" هستیم نه "سواد رسانه ای"، زیرا رفتار کسانی که در کشور‌های دارای سواد رسانه‌ای هستند با کشور‌هایی که سواد رسانه‌ای را آموزش نداده‌اند، تفاوتی نمی‌کند.
فقدان مرجعیت در نظام سواد رسانه‌ای/ جای خالی برند احساس می‌شود
لسانی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
حاکمیتی ماندن سواد رسانه از تهدیدات این حوزه است. اینکه بخش فرهنگی سازمان ها برای کارکنان خود کارگاه سواد بگذارند کافی نیست و سواد رسانه جزء مفاهیم درهم تنیده با بوروکراسی اداری و نیازسنجی حاکمان است.